Scroll Top

Trilióny v indexových fondoch skresľujú cenu nielen S&P 500. Predurčujú prechod k aktívnej správe?

dreamstime_m_59994807

Investori, ktorí nalievali trilióny dolárov do indexových fondov v presvedčení, že „toto je cesta,“ lebo trh nedokáže nikto poraziť, paradoxne uľahčujú aktívnym správcom majektu poraziť trh o to jednoduchšie.

Podľa nových prieskumov, by tieto „hlúpe/slabé peniaze“ v indexových fondoch mohli dať možnosť obchodníkom nakupovať malé podniky lacno.

Výskumy ukázali, že pasívne investovanie do indexu S&P 500 za posledných dvadsať rokov neúmerne napumpovalo ceny jeho najväčších členov. Toto vydláždilo cestu aj pre malé spoločnosti v benchmarku pre eventuálny nárast na hodnote.

Môže sa to javiť ako veľmi divoká myšlienka pre každého na Wall Street, kto bol v posledných rokoch svedkom neúnavného rastu trhov spoločností s mega vysokou kapitalizáciou. Argumentom ostáva, že „pasívne peniaze“ robia v konečnom dôsledku z malých členov S&P 500 príliš lacné spoločnosti v porovnaní s tými veľkými.

Na obrázku je ukázaná hodnota investovaného 1 dolára do spodných 10% (modrá linka) a horných 10% (červená linka) spoločností v S&P 500 na základe kapitalizácie.

Môžeme vidieť, že peňažné toky do fondov sledujúce index S&P 500 neúmerne zvyšujú ceny akcií s vysokou kapitalizáciou v porovnaní s najmenšími podnikmi. Small caps začínajú 2021 s veľkým potenciálom.

Skreslenie

Tímy z Michiganskej štátnej univerzity, londýnskej ekonomickej univerzity a kalifornskej univerzity analyzovali údaje z rokov 2000 až 2019. Zistili, že tzv. obchodníci šumu majú tendenciu tlačiť cenu moderných veľkých spoločností pri vstupe do indexu S&P 500 nahor. Výsledkom toho je, že takéto spoločnosti potom majú vyššiu váhu v indexe, čo môže byť aj spúšťačom pre ďalšie kapitalizačné nákupy.

Ak sú ceny a zároveň aj váhy indexu skreslené, prílev nových peňazí to celé ešte viac zhoršuje.

Ak by sa veľké cenové rozdiely eventuálne znormalizovali, to by vydláždilo cestu pre malé spoločnosti v S&P 500 na lepší výkon.

Za posledných 10 rokov sú trhy naklonené technologickým firmám ako Goole, Apple, či Amazon a to zapríčiňuje ich čoraz väčší podiel v indexe.

Dlhovekosť tohto trendu zabila dôveru v kvantitatívne stratégie. Tie sú napríklad postavené aj na tom, že spoločnosti s malou kapitalizáciou predbehnú v dlhodobom horizonte spoločnosti s veľkou kapitalizáciou.

Nový výskum naznačuje, že efekt veľkosti žije ďalej iba v rámci indexu S&P 500, a nie na celom akciovom trhu, ako už uvádzali niektoré staré akademické štúdie.

Na obrázku je znázornená hodnota aktív podielových fondov a ETF v sledovanom období dvadsiatich rokov. Červená čiara reprezentuje pomer čistej hodnoty aktív k hodnote indexu. Modrá čiara reprezentuje čistú hodnotu aktív v dolároch. Informácie pochádzajú s CRSP a ICI.

Výskum zistil, že portfólio akcií kopírujúce index S&P 500, ktoré sa skladá z longových pozícií pri najmenších podieloch a shortových pozícií v najväčších podieloch generuje ročne v priemere 10% výnos. Oproti tomu ekvivalentné portfólio mimo index S&P 500 generuje zanedbateľný výnos. Tieto rozdiely opäť indikujú, že peniaze plynúce do benchmarku vytvárajú skreslenie.

Indexové obavy

Wall street sa dlhodobo obáva vedľajších účinkov indexového boomu. Vedci varujú pred obrovským prísunom nových peňazí. Na index S&P 500 je momentálne naviazaných takmer 11 triliónov dolárov.

Najväčšia otázka  posledných výskumov je, či a ako dokážu vôbec malé spoločnosti konkurovať tým veľkým.

Obhajcovia technologických spoločností s veľkou kapitalizáciou vidia ako dôvod tak obrovského náskoku schopnosť využívať technologické posuny na zvyšovanie ziskov.

Ak sa diera medzi malými a veľkými firmami bude prehlbovať a deformačný trend bude narastať, môže zasiať zárodky vlastného zvratu.

Dokument Rady guvernérov Federálneho rezervného systému (FED) z roku 2020 naznačil, že v konečnom dôsledku môže „efekt spätnej väzby“ narušiť presun peňazí z aktívnej správy do pasívnej.

„Ak sa cenové skreslenia súvisiace s indexom časom ešte zväčšia, môžu zvýšiť ziskovosť stratégií aktívneho investovania, ktoré tieto skreslenia využívajú. Nakoniec sa tým spomalí prechod k pasívnemu investovaniu,“

Aktívna správa majetku si pre svoju efektivitu a flexibilitu opäť získava miesto medzi investormi. Možnosť efektívne riadiť svoj kapitál aj v časoch trhových prepadov a dosahovať tak stabilné zisky presviedčajú čoraz viac investorov vymaniť sa spod pasívnej správy a zrieknuť sa bezmocnosti, ktorá sa vyznačuje neschopnosťou ovplyvňovať dosahovanie strát počas ekonomickej nestability a prepadov na trhoch.

Viac o aktívnej správe sa dozviete na stránke Salus Populi, Môžete nás kontaktujte aj telefonicky alebo cez formulár a radi Vám zodpovieme Vaše otázky.

Zdroj Bloomberg

Zanechať komentár