Scroll Top

Trendy alternatívnych investícií: Kde sa dá zarobiť mimo tradičné investovanie

Alternatívne investície

Väčšina ľudí si pod investovaním predstavuje nákup akcií a dlhopisov v podielových, alebo etf fondoch. Ale čo ak sa chcete vyhnúť práve aktívam, ktoré sú naviazané na výkonnosť trhu? Tu prichádzajú na rad alternatívne investičné príležitosti. Tie Vám môžu zarobiť slušný balík peňazí dokonca aj vtedy, keď prepady na trhoch vymazávajú zisky tradičných investorov. Teraz nemáme na mysli schémy rýchleho zbohatnutia ani nič podobné, ale hovoríme o legitímnych investičných nástrojoch. Vyberáme niekoľko typov alternatívnych investícií, ktoré by ste mohli zvážiť ako súčasť Vášho portfólia.

Hlavné body:

  • Aktívne riadené fondy
  • Kryptomeny
  • Fyzické a digitálne umenie
  • Nehnuteľnosti
  • Autá

1. Aktívne riadené fondy

Aktívna správa majetku má síce priamy súvis s finančnými trhmi, ale nie je závislá od jeho pohybov. Rôzne derivátove nástroje dovoľujú manažérom aktívne riadených fondov zarábať na všetkých pohyboch trhu, čo sa ukazuje ako hlavná devíza počas kríz a trhových prepadov.

“Cieľom aktívnej správy je dosiahnuť pozitívny výnos bez ohľadu na to, akým smerom sa trh vyberie.”

V praxi to môže vyzerať aj takto: 

Analýza trhu predikuje nárast cien akcií. Preto manažér fondu nakúpi akcie na cene 5€ za kus v hodnote 100,000€. Celkom nakúpi 20,000 akcií. Cena akcie porastie na 6€ za kus a manažér akcie odpredá. Manažér v tomto prípade zarobil 20,000€.

Opačný príklad vyzerá nasledovne: Analýza trhu predikuje pokles cien akcií. Manažér fondu preto vsadí na pokles akcií a kúpi ich v hodnote 100,000€ na cene 5€ za akciu. Cena klesne na 4€ a manažér akcie odpredá. Cenový rozdiel akcie je aj v tomto prípade zisk pre manažéra. Takýto druh obchodov sa dá robiť prakticky s každým štandardným finančným nástrojom.

zdroj: unsplash.com

Aktívne riadené investície nemusia byť len čerešničkou na torte Vášho portfólia. Nielen že ich výkonnosť nie je limitovaná rastom trhov, ale zaznamenávajú aj menšie výkyvy ako v prípade akciových trhov. Navyše potrebujú menej času na návrat k počiatočným úrovniam. To sú dobré dôvody, prečo by ste mali zvážiť aktívne riadené investície ako ďalší pilier Vášho portfólia. 

2. Kryptomeny

Mnoho Slovákov vníma blockchain a kryptomeny ako podvod a dočasnú bublinu. V rovnakej pozícií boli aj začiatky internetu. Vtedy si nikto nevedel ani len predstaviť, aké možnosti nám táto technológia po takmer troch dekádach prinesie.

Dôkazom toho, že kryptomeny sa stávajú serióznym investičným nástrojom je aj skutočnosť, že sa o ne zaujima čoraz viac inštitucionálnych investorov. Veľké spoločnosti sú hladné najmä po investíciách do bitcoinu. To, že vidia potenciál v digitálnych aktívach sa odzrkadľuje aj na objemoch investícií.  

Lídrom v investovaní do bitcoinu je spoločnosť Micro Strategy, ktorá momentálne vlastní vyše 105,000 bitcoinov. Druhý najväčší bitcoin hodler je spoločnosť Tesla s objemom takmer 43,000 bitcoinov. Na treťom mieste figuruje spoločnosť Galaxy Digital Holdings. Na svojich účtoch držia 16,400 bitcoinov.

Investovanie do kryptomien nemusí byť jednoduchou záležitosťou pre každého. Ak sa rozhodnete do nich investovať na vlastnú päsť, určite si nezabudnite urobiť “domáce úlohy.” Výberom nesprávnej kryptomeny sa totiž môžete veľmi rýchlo popáliť. Užitočný návod, ako začať s kryptom nájdete aj tu.

Investovanie do kryptomien môže byť vysoko ziskové, ale ak neviete čo robíte, predstavuje aj veľký risk. Vzhľadom na to, že krypto trhy sú vysoko volatilné, začiatočníkom určite odporúčame výhnúť sa obchodovaniu. Lepšou taktikou by bolo zvážiť stratégiu nákupu a držania.

Ak sa nechcete spoliehať na vývoj trhov, alebo si myslíte, že je to pre Vás technicky náročné, voľbou číslo jedna môže byť aktívna správa profesionálnych portfólio manažérov. Družstvo Salus Populi využíva obchodné stratégie, ktoré dokázali zhodnotiť portfólio o viac ako 300% za uplynulý rok. Zaujala Vás táto stratégia? Zanechajte nám kontakt a náš tím je pripravený zodpovedať Vaše otázky.

3. Fyzické a digitálne umenie 

Trh umenia ako alternatívnej investície každoročne rastie. Prekvapením by mohlo byť, že za týmto rastom stoja práve mileniáni. Kúpa obrazu, alebo iného umeleckého diela prináša ich majiteľom nie len zhodnotenie, ale poteší aj na pohľad. Podľa aukčných domov, cena diel významných umelcov rastie častokrát aj dvojciferným číslom a padajú rekordy.

Tie padajú aj v digitálnom svete. Novým fenoménom v investovaní sa stávajú takzvané NFT-čka (non-fungible tokens). Ak ste o nich ešte nepočuli, tak pozorne čítajte. 

Rovnako ako za kryptomenami, aj za NFT- čkami stojí technológia blockchain. Rozdiel oproti bežným kryptomenám ako je napríklad bitcoin je v tom, že keď chcete, môžete kúpiť iba jeho časť. Alebo ak vymeníte dva bitcoiny medzi sebou, vždy to budú dva rovnaké bitcoiny. Je úplne jedno, ktorý budete vlastniť, vždy to bude bitcoin. To pri NFT nie je možné, pretože každé jedno je jedninečné a nezameniteľné. Ak ste vlastníkom nejakého NFT, je to jeden jediný kus na svete.

Preto začína byť digitálne umenie v podobe NFT tak veľmi populárne. Najdrahšie NFT aké sa doteraz predalo je digitálny obraz od umelca menom Beeply. Jeho digitálne dielo sa vydražilo za neuveriteľných 69 miliónov dolárov. Aby ste mali predstavu o čo ide, je to koláž nazvaná Everydays: The First 5000 Days

zdroj: google

Bizardným prípadom šokovala aj jedna blockchainová spoločnosť, ktorá kúpila obraz jedného z najznámejších a zároveň najzáhadnejších umelcov dnešného sveta, Banksyho. Jeho obraz dali do digitálnej podoby, a originál následne spálili

Tak ako všetko, aj NFT-čka majú svojich nadšencov a zároveň odporcov, ktorí ich považujú za číru špekuláciu a bublinu, ktorá skôr či neskôr praskne. Pravdou však je, že technológie a digitálny svet sa stávajú súčasťou našich životov stále viac. A tam kde je dopyt je aj ponuka

Tento trh je nový a predstavuje značné riziko. Ale ktorá investícia nepredstavuje, pravda? Ak sa rozhodnete investovať do NFT-čiek, po niekoľkých rokoch to môže dopadnúť rovnako ako s cenou bitcoinu. Nikdy neviete. Jeho cena sa v začiatkoch počítala na centy a dnes sa počíta na desaťtisíce eur.

4. Autá

Možno máte radšej klasiku a viac si viete predstaviť mať v garáži zaparkovaný nejaký nablýskaný kúsok. Alternatívne investície nie sú len o umení. Môžete vsadiť aj na veterány. Je to dobrý a rokmi osvedčený spôsob ako zhodnotiť svoje peniaze. 

“Za posledných 10 rokov priemerné zberateľské auto vzrástlo na cene o 200%.”

S klasickými autami je to trochu komplikovanejšie. Tie sú pravdepodobne najšpecializovanejšou a najviac špekulatívnou investíciou. Ale aj medzi nimi môžete natrafiť na vydarený kúsok. Aby ste mali šancu investovať výnosne, na túto tému by ste mali byť skutočným odborníkom. Cena klasického auta môže v čase rásť z viacerých dôvodov. 

Auto napríklad vyhralo nejaké preteky, vlastníkom bola celebrita, môže to byť limitovaná edícia, alebo sa možno objavilo v nejakom filme. Dôvodov na kúpu klasického auta môže byť hneď niekoľko.

V MSN reporte stojí za zmienku Ford GT40 Mk IV z roku 1967, ktorého hodnota je 1,93 milióna dolárov. Dôvodom vysokej ceny je obmedzený počet. Vyrobilo sa iba 12 automobilov. Iný prípad ukazuje na BMW 507 Series z roku 1958 v hodnote 2,75 milióna dolárov. V tomto prípade bolo auto krásne obnovené do pôvodného stavu.

Čo sa týka viac dostupných áut, dá sa povedať, že cena vozidiel prémiových značiek ako napríklad Mercedes, BMW alebo Jaguar padá na cenové dno po dvadsiatich, až tridsiatich rokoch a potom opäť pomaly narastá.

Majitelia do svojich tátošov vkladajú financie za účelom zhodnotenia a preto takéto vozidlá stretnete na ceste veľmi zriedka.

zdroj: hemmings.com

5. Nehnuteľnosti

Obľúbenou kategóriou alternatív je kupovanie nehnuteľností za účelom prenájmu. Pri fyzických nehnuteľnostiach sa dá hovoriť o dvoch zdrojoch príjmu. Jeden plynie z prenájmu bytu a druhý z cien nehnuteľnosti, ktoré majú tendenciu rásť. 

Nadmerného rastu cien sme svedkami aj v posledných rokoch a tento trend podľa všetkého zotrvá. Analytici hovoria maximálne o možnom zafixovaní cien, ale s prepadom sa nepočíta. Bývanie je jedna zo základných potrieb a nehnuteľností je nedostatok.

zdroj: google

Ak kupujete byt na hypotéku, výška nájmu Vám môže pokryť náklady s ňou spojené. Treba však počítať aj s nákladmi, ktoré priamo súvisia so samotným prenájmom bytu a jeho údržbou.

Ak sa chcete vyhnúť týmto povinnostiam, do nehnuteľností môžete investovať aj formou realitných fondov.

Alternatívne investície ako dobrá diverzifikácia

Alternatívne investície by nemali chýbať v portfóliu žiadneho investora, ktorý si je vedomý, že dobrá diverzifikácia je cesta k úspechu. Podielové a etf fondy síce diverzifikujú, ale stále to pokladáme za nedostatočný spôsob ochrany kapitálu. Presvedčia Vás o tom pády trhov spôsobené ekonomickými krízami, recesiami, alebo inými nečakanými situáciami. A keď padajú trhy, nepomôže žiadna diverzifikácia, ktorá je limitovaná len v rámci fondov.

Podržať Vás môžu práve alternatívne investície, ktoré nijako nekorelujú s akciovými a dlhopisovými trhmi. Ochránite tak svoj majetok a dokonca môžete aj nadštandardne zarobiť.

Záver

Diverzifikovať kapitál do alternatívnych investícií nemusí znamenať kúpu obrazu za 69 miliónov dolárov, ani vlastniť drahého veterána. Dobrým pilierom na tvorenie stabilnejších výnosov a ochrany kapitálu môže byť práve aktívna správa majetku

Stratégie, ktoré využíva družstvo Salus Populi pri aktívnej správe sú diverzifikované tak, aby pokrývali široké spektrum investičných aktív. Chcete diverzifikovať aj Vy, aby ste dostatočne ochránili svoj majetok? Kontaktujte nás a my Vám radi zodpovieme na Vaše otázky.

Zanechať komentár