
Pokračujúca pandémia vniesla tvrdú ranu európskej ekonomike a nádeje na rýchle zotavenie sa každým dňom odďaľujú. Táto situácia prinútila konať aj finančné domy a tak je jedno opatrenie nasledované ďalším.
Už koncom minulého roka vyriekla prezidentka centrálnej banky Christine Lagardová jasné posolstvo, že príde ďalšie uvoľňovanie menovej politiky a opatrenia budú pribúdať.
Témou bolo aj zvyšovanie nákupov dlhopisov zo strany ECB, predĺženie programu výhodného refinancovania a na stole sa objavila aj otázka, či dôjde k zníženiu depozitnej úrokovej sadzby.
Ako súčasť jedného z protikrízových opatrení , sa v rámci programu SURE dostali na finančné trhy aj dlhopisy vydané Európskou úniou. Postupne budú tieto dlhopisy vydané v hodnote až 100 miliárd eur a budú za ne ručiť členské štáty priamo úmerne podľa výšky HDP.
Vyzbierané financie sa použijú obratom v národných ekonomikách vo forme pôžičiek. Hneď po vydaní dlhopisov v objeme 17 miliárd bol dopyt tak enormný, že presiahol hodnotu 233 miliárd.

Dopyt po záporných číslach
Čo je zaujímavé, investori boli ochotní nakupovať s ročným úrokom od +0,13 percenta až po -0,2 percenta. Dopyt je neutíchajúci a to nás núti pýtať sa, kam až môžu začať klesať úrokové sadzby keď ani nula nie je dnom.
K záporným úrokovým sadzbám sa dávnejšie vyjadril aj generálny riaditeľ UniCredit bank Jean Pierre Mustier a povedal, že negatívne úrokové sadzby neslúžia pre banky, alebo proti bankám, ale slúžia spoločnosti. Zároveň nezabudol dodať, aby sa banky uistili, že prenesú nízke a záporné úrokové sadzby na svojich klientov, aby politika centrálnych bánk bola čo najúčinnejšia.
Dovolíme si tvrdiť, že klienti bánk s výrokmi generálneho riaditeľa asi nesúhlasia. Hlavne nie tí bonitnejší. Fenomén záporných úrokových sadzieb totiž nie je v Európe žiadnou novinkou.
Od roku 2014
Záporná úroková sadzba je v Európe od roku 2014, kedy ju Európska centrálna banka (ECB) zaviedla pre 19 štátov eurozóny.
Štáty eurozóny ako napríklad Nemecko, Holandsko, Francúzsko či Belgicko už preniesli negatívne úroky na svojich bonitným klientom. To znamená že si každoročne ukroja z ich finančného koláča.
A toto sa nepáči nikomu. Dokonca ani bohatým klientom švajčiarskych bánk, ktorí majú tiež plné zuby zápornej úrokovej sadzby a hľadajú pre svoje peniaze iný prístav bezpečia. Keď už švajčiarske banky strácajú povesť bezpečia, situácia asi nebude ideálna.
Nemecko je na tom podobne. Viac ako polovica bánk preniesla záporné úrokové sadzby na vklady podnikateľov a približne 20 percent finančných inštitúcií to aplikovalo aj na retailových klientov. Ukázalo sa to ako veľmi znepokojujúci krok a ECB čelí obvineniu že takto „trestá“ obozretných sporiteľov.
Už ani Slovensko nie je výnimkou
Na Slovensku sme sa s mínusovými úrokovými sadzbami donedávna potýkať nemuseli. Toto už je ale minulosť. Zatiaľ sa to týka iba podnikateľov, ktorí majú na účte uložených viac ako jeden milión eur.
Od prvého januára 2021 ČSOB banka účtuje svojim klientom, ktorí disponujú na účte sumou 1 až 5 miliónov úročenie vo výške -0,5 percenta p.a. Pri zostatku nad 5 miliónov to je dokonca -0,7 percenta.
V Tatrabanke sa mínusový úrok vzťahuje na účty, ktoré disponujú zostatkom nad 500,000 švajčiarskych frankov. Klient tam ročne príde o 0,5 percenta zo svojich peňazí.
Na finančných trhoch vládne veľký prebytok likvidity a záporné úroky na firemných účtoch začínajú byť v krajinách európskej únie stále viac realitou.

Banky nepredstavujú bezpečie
Či sa tieto opatrenia budú postupne aplikovať aj na menšie sumy alebo dokonca retailových klientov je zatiaľ otázne. S istotou ale vieme, že negatívne úroky ako také, boli tiež kedysi vo finančnom sektore tabu, ktoré sa ale v posledných rokoch postupne transformuje na bežný štandard.
Odhliadnuc od nepriaznivého vývoja záporných úrokových sadzieb, je tu ďalšie a hlboko podceňované riziko pre bankových klientov. A tým je strata hodnoty peňazí v čase dôsledkom inflácie. Bežné bankové účty ani z ďaleka nepredstavujú také bezpečie pre Vaše peniaze, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Viac si o tom môžete prečítať tu.
Ochráňte a zhodnoťte svoje peniaze
Predstavujeme Vám podielové družstvo Salus Populi. Prostredie, kde sme spojili tradičné hodnoty družstva s moderným podnikaním 21. storočia a spoločne s našimi členmi sa podieľame na zhodnocovaní kapitálu.
Podnikateľské aktivity na finančných trhoch zdieľame s našimi členmi a informujeme ich pravidelne o hospodárskych výsledkoch. Pridajte sa k našim členom aj Vy a podieľajte sa na našich aktivitách spoločne s nami.