Scroll Top

Správa o družstve- September

151567523785fifteen-323874

Vážení partneri,

Aj tento mesiac vám prinášame novinky, ktoré sa stihli za minulý mesiac udiať, či už u nás alebo vo svete.

Správy, ktoré potešia

Rád by som sa s vami najprv podelil o skvelé správy ohľadom našich nových priestorov. Nájdete nás už aj v Balassovom paláci v Starom meste v Bratislave. Priestory sú pripravené a čoskoro bude možné si dohodnúť osobné stretnutia priamo v týchto priestoroch družstva.

Spoločne sa tu môžeme porozprávať aj na tému Machine Learningu. Spomínam to zámerne, pretože toto je ďalšia novinka, s ktorou sa s vami chceme podeliť. Otvorili sme totiž tému novej spolupráce s mladou, progresívnou a moderne zmýšľajúcou firmou, ktorá sa zaoberá inováciami vo svete financií. Znamená to, že naše obchodné stratégie budú ešte lepšie a stabilnejšie.

Treťou pozitívnou novinkou je, že sme na dobrej ceste do vstupu k perspektívnemu realitného projektu, aj keď to bude kvôli súčasnej situácií s miernym omeškaním. Finálny verdikt predpokladáme najneskôr do konca roka, ale môže sa tak stať kľudne aj skôr.

Aj svet je v pohybe

Bolo to vidieť hlavne na zlate. Augustové rekordy na cene 2,075$ sa vydali na ústup a cena sa momentálne drží na 1,891$ za uncu. Ale prečo cena zlata tak rapídne stúpala? Jedným z hlavných dôvodov bol pokles reálnych výnosov amerických dlhopisov a náhly pokles kurzu dolára. Zlato odštartovalo rely po pokorení hranice 1400 dolárov v júni minulého roka a počas celej doby bola vidieť znateľná závislosť medzi reálnymi výnosmi dlhopisov a cenou zlata. Ich vzájomný vzťah sa potvrdil pri mnohých iných udalostiach počas uplynulého desaťročia. 

Zlato od nepamäti patrí k jednému z bezpečných investorských prístavov a tak niet divu, že akonáhle prichádza problém, investície sa presúvajú do tohto žltého kovu.

Znovu tá inflácia

Ďalšou neignorovanou témou by mala byť aj inflácia. Slovo ktoré v posledných rokoch takmer stratilo význam, začína byť na pretrase. Odborníci sa pozerajú na túto tému z dvoch strán. Všetci sa síce zhodujú, že pandémia sama o sebe by kvôli rapídnemu úbytku spotreby mala mať skôr protiinflačné následky, ale čo príde potom?

Jedni hovoria, že masívne nalievanie peňazí do obehu sa pretaví do nárastu cien akcií a nafukovania bublín na realitnom trhu, ako tomu bolo v minulosti a následnému zvyšovaniu cien.

Iní si myslia, že keďže iba malá časť peňazí sa dostane od centrálnych bánk cez komerčné banky k reálnym spotrebiteľom, ceny tovarov a služieb by v takom prípade zostali bez zásadnej zmeny.

Čo sa deje u nás

Netreba zabúdať ani na to, akým smerom sa uberá Slovensko Analytici očakávajú prepad slovenskej ekonomiky do konca roka o 7%. Vyplýva to zo septembrovej makroekonomickej predikcie ktorú zverejnila NBS.

Oproti tomu by mal zase budúci rok zavládnuť optimizmus a s ním rast HDP. Predpokladá sa nárast 5,8 percentným tempom.

Prognóza bankových analytikov je pesimistickejšia ako posledná makroekonomická prognóza Ministerstva financií SR, podľa ktorej by mala slovenská ekonomika v tomto roku klesnúť o 6,7 %. Pritom ešte v júni tohto roka rezort očakával 9,8-percentný prepad.

Záver

Veríme, že aj tento mesiac sme vám priniesli zaujímavé informácie zo sveta, ale hlavne čo sa týka napredovania družstva Salus Populi, pretože tam rastieme všetci spoločne.

P.S. Ak vás zaujíma aké ďalšie výhody majú družstevníci, stačí ak si vyžiadate viac informácií cez registračný formulár.

Zanechať komentár