
O inflácií sa už popísalo veľa a veľa sa ešte písať bude. Tento ekonomický jav spôsobuje, znehodnotenie našich peňazí, hlavne ak s nimi nepracujeme. Ľudia svojím (ne)pričinením k tomu prispievajú či už v menšej alebo väčšej miere sami. Spoznajte nástroje, ktoré Vám efektívne chránia peniaze a ešte ich k tomu aj zhodnocujú.
Staré bankové produkty sú prežitky, ktoré Vám nezaručia ochranu proti inflácií ani vyššie zhodnotenie.
Aj keď si stále viac ľudí uvedomuje nutnosť investovania, ako ochrany pred infláciou, táto činnosť je v rozšírenejšia v západnom svete, mnohonásobne viac ako u nás. V slovenských bankách leží stále nedotknutých vyše 40 miliárd eur, ktoré postupne strácajú na hodnote.
Prečo je inflácia, zdravá
Núti ľudí míňať peniaze skôr, ako by mali neskôr za to isté platiť viac. To nakoniec prispieva k rastu ekonomiky, ktorú týmito procesmi živíme. Inými slovami, inflácia je akýmsi hnacím motorom. Ak by nastala nulová, alebo záporná inflácia, teda deflácia, ľudia by mohli mať tendenciu menej míňať a čakať na ďalší pokles cien.
S klesajúcou spotrebou sa potom znižuje výroba. Firmy v takom prípade potrebujú znížiť výkony, čo vedie k poklesu miezd, alebo k prepúšťaniu. Ak sa domácnostiam zníži príjem, stratí sa ich schopnosť míňať peniaze na spotrebu. Pokles cien nepomáha ani dlžníkom. Pri splácaní svojich starších pôžičiek musí dlžník vrátiť pôvodnú sumu, aj keď má vzhľadom k poklesu cien a miezd menej peňazí.
Pozor na privysokú infláciu, či hyperinfláciu
Ak sa však inflácia vymkne spod kontroly, môže to spôsobiť katastrofu v ekonomike, zlyhanie trhov, zmazať úspory, alebo dokonca zničiť národnú menu. Počas tejto pandémie môžete v priamym prenosom sledovať zvyšovanie cien zo dňa na deň. Tým nejdeme nikoho strašiť pred blížiacou sa možnou katastrofou, ale isté je, že domácnosti už teraz pociťujú intenzívny nárast cien a to naprieč rôznymi odvetviami.

Prečo ceny rapídne rastú
Signály prehrievania ekonomík sa prejavovali postupne a prejavili sa naplno rapídnym zvyšovaním cien spolu s uvoľňovaním opatrení. Rast je spôsobený dvomi hlavnými faktormi, ktorými sú prebytok a nedostatok. Prebytok peňazí a nedostatok surovín a tovaru. Efekt pandémie v Amerike sa na inflácií prejavil medziročným nárastom o 4%, čo je viac ako sa čakalo. Rovnako sa v Európe výška inflácie začiatkom apríla dostala na medziročnú hodnotu 2%, čo je taktiež viac, ako očakávala ECB.
Ako je možné, že máme prebytok peňazí? Kvôli neistej situácií a opatreniam za posledný rok boli ľudia „prinútení“ rok nemíňať tak, ako obvykle. Druhým dôvodom je tlačenie nových peňazí na podporu fiškálnej politiky a podporu ekonomík centrálnymi bankami.

Tie isté kovidové opatrenia a neistota dotlačila výrobcov spomaliť, alebo dokonca zastaviť výrobu a namiesto toho sa zbavovať skladových zásob. Dodávateľské reťazce prestali počas pandémie pracovať tak, ako tomu bolo zvykom. Následné uvoľnenie opatrení zapríčinilo zvýšený dopyt a vznik nedostatku tovarov.
Dopyt tlačí ceny na násobne vyššie úrovne takmer v každom priemysle. Jedným z rozhodujúcich faktorov cenovej politiky môže byť aj schopnosť výrobcov a dodávateľov reagovať na uvoľňovanie opatrení a včasným uhasením smädu po zvýšenom dopyte. Či budeme nakoniec svedkami len krátkodobého výkyvu cien, ukáže čas.
Deutche Bank vidí veľký problém
Väčšina odborníkov z Fedu a Wall Street vníma zvýšenú infláciu ako dočasný problém, ktorý sa bude vytrácať, keď odznejú faktory spôsobené kovidovou situáciou. Ekonómovia z Deutsche Bank sa vyjadrili, že môže vzniknúť oveľa väčší problém. Podľa ich názoru môže inflácia pretrvávať a viesť v nasledujúcich rokoch ku kríze.
Analytici poukazujú na ekonomiku FEDu a tvrdia že ich zámer sprísňovať politiku, môže mať škaredé následky. V rámci svojho prístupu k inflácii sa FED nechystá obmedzovať nákup aktív ani zvyšovať úrokové sadzby, až kým nebude jasne viditeľný pokrok k cieľom. Podľa ekonómov sú tieto ciele v nedohľadne.
Deutsche Bank tvrdí, že agresívne stimuly a zásadné ekonomické zmeny prinesú infláciu v predstihu a FED nebude na to pripravený. „Účinky môžu byť zničujúce najmä pre tých najzraniteľnejších v spoločnosti,” uviedol hlavný ekonóm banky, David Folkerts-Landau. Zároveň dodal, že zo strany FEDu sme nikdy nevideli tak koordinovanú expanzívnu fiškálnu a menovú politiku.
Čakajú nás 70-te roky?
Tím ekonómov ďalej uviedol, že nadchádzajúca inflácia by sa mohla podobať skúsenostiam zo 70-tych rokov, kedy v priemere dosiahla takmer 7 % a dokonca pokorila aj dvojcifernú hodnotu. Vtedajší predseda Fedu Paul Volcker sa snažil o potlačenie inflácie, ale musel použiť dramatické zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré spustili recesiu. Analytici Deutsche Bank sa obávajú podobného scenára.
Ochrana kapitálu pred infláciou
Existuje niekoľko spôsobov, ako si chrániť kapitál pred ničivými účinkami inflácie. Dôležité je, aby bolo portfólio dobre diverzifikované, čo umožní vyššiu ochranu kapitálu. Takto si investor zabezpečí stabilnejší výnos, ktorý minimálne pokryje infláciu ako takú.