Scroll Top

Prečo je čas zvážiť aktívne manažované investície?

dreamstime_m_73307906

Debaty na tému či je lepšie pasívne alebo aktívne investovanie sú vo svete financií kontroverznou témou a inak tomu asi nebude. Aj keď obidva spôsoby majú svojich zástancov a odporcov, zdalo by sa, že túto súťaž vyhráva pasívne investovanie do indexových fondov.

Posledný výskum spoločnosti Vanguard zistil, že od založenia indexového fondu v roku 1976 väčšina pasívne spravovaných fondov prekonala svojich “aktívnych” konkurentov.

Prichádza čas na zmenu?

Avšak Vanguard ako “indexový líder” zaznamenal v roku 2018 príliv 19,7 bilióna dolárov a v roku 2019 to bolo už iba 6,9 bilióna. Žeby desaťročná dominancia býčieho trhu mala za následok menší príliv peňazí do pasívnej správy? Možné to je. Investori vedia, že trhy nemôžu rásť do nekonečna a pasívna správa majetku ich portfólio pred prepadmi neochráni.


Kto nebude chcieť nechať svoje peniaze napospas prípadnému prepadu na trhoch, zverí svoj kapitál do rúk aktívnym manažérov, ktorí len neprihliadaju, ale aj konajú. Nedávno som si prečítal výrok jedného nemenovaného investora, ktorý povedal, že V býčom trhu je génius každý.”

Keď sa nad tým zamyslíte je to pravda. Trhy rastú a pasívna správa fondov kumuluje pre svojich klientov výnosy bez námahy. Ale čo ak tento rastový trend pominie? Kto bude mať navrch? Určite to nebudú pasívne fondy.

Keď sa pozrieme do histórie, vidíme že sa pravidelne potýkame s finančnými krízami, ktoré častokrát trvali aj niekoľko rokov. A investori, ktorí sa spoliehajú na pasívnu formu riadenia kapitálu, môžu v takomto období prísť naozaj o veľa.

Čo hovorí prieskum Morningstar?

Výskum spoločnosti Morningstar v oblasti aktívneho a pasívneho investovania zistil, že za posledné desaťročie až trikrát viac aktívne spravovaných fondov na rozvíjajúcich sa trhoch prekonalo oproti predchádzajúcim rokom svoje referenčné hodnoty.

Mnoho investičných profesionálov, vrátane Roberta Reillyho, investičného riaditeľa spoločnosti Sandy Cove Advisors v Massachusetts, verí, že dokonca aj aktívne spravované dlhopisové fondy môžu ľahko poraziť dlhopisové indexové fondy. 

Ako príklad uviedol fond pre fixný príjem DoubleLine Core (DBLFX), ktorý za posledných päť rokov získal v priemere 3,18% ročný výnos. To je v kontraste s výnosom indexového fondu Vanguard Intermediate-Term Bond Index (VBIIX) na úrovni 2,94%.

Aj poplatky za riadenie klesajú

Časť lepšej výkonnosti pasívne riadených fondov sa dá častokrát vysvetliť aj menšími poplatkami, ktoré si správcovia účtujú. 

A práve tie boli veľakrát dôvodom, prečo sa investori držali bokom od aktívnej správy. Každý cent, ktorý smeroval do správy, bol centom o ktorý bol investor ukrátený zo svojho výnosu. 

Dnes veľa aktívne riadených fondov používa poplatkovú štruktúru, ktorá sa nazýva success fee. Ide o model, v ktorom správca fondu zarobí iba v prípade, ak najprv zarobí investor. To znamená že jeho odmenou je iba určité percento zo zisku pre investora.

Je to férový prístup, ktorý sa pri klasických podielových fondoch alebo ETF neuplatňuje. Ak by sa totiž stalo, že v čase krízy pri prepadoch na trhoch by boli takéto fondy niekoľko rokov v mínuse, správcovia by nezarobili absolútne nič.

Záver

Z pohľadu laika znie formulka “investuj a čakaj” možno pohodlnejšie ako tá, ktorá hovorí o aktívnej práci manažéra. Dobrou správou je, že Vy sami tým manažérom byť nemusíte. V tomto prípade sa stačí spoľahnúť na profesionálov.

To, že sa posledných 10 rokov darilo investíciám takmer na každom fronte, nemá pre nasledujúce roky žiadnu váhu. Trhy pracujú v “ozdravných” cykloch a na mieste nie je otázka či príde ďalší prepad, ale treba sa opýtať kedy príde.

Výhodou aktívnej správy je, že využíva tieto cykly a bez ohľadu na to, ktorým smerom sa trh pohybuje, jej investičné stratégie umožňujú zhodnotiť peniaze klienta tak či tak.

Rovnako tomu bolo aj pred necelým rokom, keď sa trhy nástupom Covid pandémie na niekoľko mesiacov vybrali smerom dole a preverili trpezlivosť a emócie nejedného investora s portfóliom v pasívnej správe. V tomto prípade to bola “našťastie” iba niekoľko mesačná skúška.

Pri súčasnom nelogickom správaní trhov a neistej globálnej ekonomike môžeme iba hádať či nás v najbližšom období čaká, alebo nečaká medvedia tsunami. Možno práve teraz je ten správny čas využiť výhody aktívnej správy majetku a nemusieť myslieť na to, dokedy ešte rast trhov potrvá.

Zanechať komentár