
Bitcoin dosahuje historicky najvyššie ceny. Existujú teda stále dobré dôvody na nákup tejto digitálnej meny aj v roku 2021? Alebo je na mieste otázka či je beh býkov ešte len na začiatku? Pozrime sa postupne na päť konkrétnych dôvodov, prečo je odpoveďou to, že beh býkov je pravdepodobne len na začiatku. Najskôr sa však pozrime do bližšej histórie.
Ako sa bitcoin vyvíja v posledných rokoch?
V roku 2017 zažil bitcoin neuveriteľný rast, keď sa býčie preteky odmenili investorom 1350-percentným výnosom a historickým maximom 20 000 dolárov. V roku 2018 bola však situácia veľmi odlišná. Bitcoin stratil viac ako 70 percent svojej hodnoty a na konci roku 2018 zastavila niečo nad 3,000 dolárov.
Cena bitcoinu v nasledujúcom roku bola ako na hojdačke a mnoho spoločností spriaznených s týmto sektorom neprežilo. Čierna labuť ktorá priletela na trhy spolu s príchodom pandémie Covid 19 spôsobila ďalší pád bitcoinu. Zlom prišiel až v druhej polovici roku 2020 a nálada na trhu začala byť opäť pozitívna.
Napriek veľkým stratám v marci 2020 a chaotickej reakcii vlád kvôli Covidu sa globálne trhy odvtedy zotavili mimoriadne dobre. Straty na akciových trhoch vystriedali nové maximá a býčí investori sú znovu pri chuti aj vďaka rýchlym peniazom a ľahko dostupným úverom.
Zatiaľ čo zlato počas pandémie plnilo úlohu bezpečného prístavu, momentálne je situácia taká, že zo svojho maxima 2070 dolárov kleslo na 1800 dolárov. A ako dopadol bitcoin?
Už koncom roku 2020 opäť prekonal všetky ostatné triedy aktív, a to takmer v akomkoľvek časovom rámci za posledných desať rokov. Rok 2021 pokračuje v tomto trende extrémnym tempom.

Pre nových investorov, ktorí prvýkrát rozmýšľajú o investícií do bitcoinu, môže byť tento sektor neprehľadný až zastrašujúci. Názory sa totiž extrémne líšia. Od fanatikov, ktorí tvrdia že bitcoin nahradí fiat, až po tých, čo sú presvedčení že je to Ponziho schéma. Ak si teda kladiete otázku, či investovať do bitcoinu alebo nie, postupne vám predstavím päť dôvodov, prečo by investícia mohla mať zmysel.
1. Masová adopcia bitcoinu ešte len začína
Globálna adopcia bitcoinu sa zrýchľuje a okrem jednotlivcov začína byť podporovaná aj veľkými spoločnosťami. Rok 2020 nám priniesol strmý kontinuálny nárast vytvárania nových blockchainových peňaženiek, na uchovávanie tohoto krypto platidla.Najvýraznejší nárast tvorby nových peňaženiek začal v novembri minulého roku a odvtedy toto tempo pokračuje. Za posledných 12 mesiacov ukazujú údaje nárast zo 45 miliónov na 67 miliónov.

Počet novovzniknutých peňaženiek je iba jednou časťou príbehu. Počet ľudí, ktorí majú bitcoin vo svojich vlastných peňaženkách je zanedbateľný oproti tomu, koľkí ho držia u svojich depozitárov akým je napríklad Coinbase a mnoho ďalších. Na obľúbenosti napríklad rastie aj aplikácia Cash App, cez ktorú si bitcoin môžete kúpiť. Jej príjmy z bitcoinu prudko vzrástli na 1,63 miliardy dolárov, s hrubým ziskom 32 miliónov dolárov v treťom štvrťroku 2020. To predstavuje nárast o 1,000% oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Spoločnosť PayPal, tak isto sleduje trendy v oblasti kryptomien a teraz svojim zákazníkom umožňuje v Spojených štátoch kupovať, predávať, alebo držať bitcoiny, éther, či litecoiny.
V 1. štvrťroku 2021 by malo byť až 26 miliónov používateľov PayPalu schopných prijímať kryptomeny ako spôsob platby. Ak je to naozaj tak, že bitcoinový býčí trh sa ešte len zahrieva, bude sa vytvárať stále viac podobných možností pre maloobchodných aj inštitucionálnych kupcov.
Veľa obchodníkov sa začína postupne orientovať iba na bitcoin a iné kryptomeny vymieňajú práve zaň. Ak tento dopyt bude naďalej rásť, mohlo by to viesť k ešte výbušnejším cenovým pohybom, aké sa prejavili v minulých bitcoinových cykloch.
2. Hodnota bitcoinu je perfektne prispôsobená makroekonomickej klíme
Bitcoin sa zrodil z globálnej finančnej krízy z roku 2009. Na pozadí bankových zlyhaní, bol bitcoin potichu nasadený do divočiny, kde ho až na malú, ale rastúcu skupinu idealistov, všetci ignorovali. Satoshi Nakamoto, navrhol bitcoin ako riešenie na vtedy vzniknutú situáciu. O desať rokov neskôr sme svedkami novej finančnej krízy, ktorá má viac nápomocných faktorov ako historicky najnižšie úrokové sadzby alebo zvýšené kvantitatívne uvoľňovanie. Aj napriek tomu sa povedomie o bitcoine a jeho jedinečnosti dostáva do popredia raketovou rýchlosťou či už u jednotlivcov alebo inštitucionálnych hráčov.
V roku 2020 prominentný makro investor Paul Tudor Jones uviedol, že bitcoin mu pripomína úlohu zlata v 70. rokoch. V správe nazvanej Veľká menová inflácia vysvetlil, prečo jeho fond Tudor BVI investoval medzi 1 a 2% svojich aktív do bitcoinových futures kontraktov. „COVID-19 je vírus, ktorý globálne spustil jedinečnú politickú reakciu,“ hovorí Tudor Jones. „Stalo sa to takou rýchlosťou, že aj taký veterán z trhu, ako som ja, ostal bez slov.“
Len od februára sa pomocou kvantitatívneho uvoľňovania vytvoril globálny súhrn nových peňazí vo výške 3,9 bilióna dolárov (6,6% globálneho HDP). Sme svedkami veľkej menovej inflácie (GMI) – bezprecedentného rozmachu všetkých foriem peňazí.
V roku 2009, krátko po zverejnení správy o vzniku bitcoinu, Nakamoto na internetovom fóre uviedol že: „Základným problémom konvenčnej meny je všetka dôvera, ktorá je nevyhnutná na to, aby fungovala. Je potrebné dôverovať centrálnej banke, aby neznehodnocovala menu, ale história nekrytých mien je plná porušení tejto dôvery. Musíme dôverovať bankám, že budú držať naše peniaze a prevádzať ich elektronicky, ale požičiavajú ich vo vlnách úverových bublín s iba zlomkom rezervy.
“Podobne v máji 2020 generálny riaditeľ spoločnosti Real Vision Raoul Pal uviedol, že keď centrálne banky prijímajú kvantitatívne uvoľňovanie, je pripravená pôda na to, aby výkonné aktíva ako bitcoin a zlato dosiahli dobrý výkon. A to sa presne deje. Bitcoin vyhráva. Je to jedno z najlepších nastavení v akejkoľvek triede aktív, aké som kedy zažil, doplnil.

Zatiaľ čo ponuka nových peňazí narastá, rastie aj dôležitosť naratívu o bitcoinoch. Tlač peňazí spôsobila, že akcie, dlhopisy a ceny nehnuteľností boli tlačené na bezprecedentnú úroveň. Malé prerozdelenie dokonca 1% z iných tried aktív do bitcoinu by predstavovalo prílev kapitálu väčší ako súčasná trhová kapitalizácia bitcoinu. Vzhľadom na to, že protokol bitcoinu má pevne stanovený limit 21 miliónov mincí, vytvára sa tým jedinečný digitálny nedostatok. Ak dopyt stúpa, nie je možné zvýšiť ponuku. Ponuka môže pochádzať iba od existujúcich majiteľov bitcoinu, ktorí sú ochotní predať.
Zaujal Vás článok? O ďalších dôvodoch prečo môže byť bitcoin vhodná investícia, si môžete prečítať v druhej časti.