Scroll Top

Prečo investovať do bitcoinu v roku 2021? 2. časť

dreamstime_m_173310741

Bitcoin dosahuje historicky najvyššie ceny. Existujú teda stále dobré dôvody na nákup tejto digitálnej meny aj v roku 2021? Alebo je na mieste otázka, či je beh býkov ešte len na začiatku? V prvej časti tohto článku sme sa pozreli bližšie na prvé dva dôvody, prečo si myslíme, že bitcoin môže byť stále dobrá investícia aj v nasledujúcich rokoch. Dnes sa bližšie pozrieme na ďalšie “prečo.”

3. Čo ak platí pre bitcoin model Stock to Flow?

„Stock to flow“ je investičný koncept, ktorý sa používa na vyčíslenie nedostatku tovaru. V tomto prípade stock predstavuje množstvo bitcoinov v obehu and flow reprezentuje nové bitcoiny vygenerované za rok. Bitcoin je softvér s otvoreným zdrojovým kódom a pevným harmonogramom dodávok, preto je možné merať S2F (stock to Flow) so 100% presnosťou. 

Po poslednom halvingu (maximálna odmena pri ťažbe bitcoinu) v máji 2020 je aktuálna hodnota S2F 56,  čo predstavuje približne rovnaké číslo ako pri zlate. Po nasledujúcom halvingu nastane situácia, že bitcoin bude dvakrát viac vzácnejší, ako zlato. 

S2F model vytvoril kvantový obchodník s prezývkou PlanB. Tvrdí, že rastúci nedostatok bitcoinu bude zvyšovať jeho hodnotu. Pôvodný model bol od jeho vzniku aktualizovaný na model ceny krížových aktív. Pokiaľ ide o predikciu ceny bitcoinu, tento model hovorí, že pri jeho udržateľnosti by cena bitcoinu v nasledujúcom cykle mohla dosiahnuť 288 000 dolárov. Aj keď v skutočnosti nikto nevie, či to naozaj tak bude, vzhľadom na možnosť tak vysokých výnosov, by nebolo na škodu vlastniť pre tieto prípady čo i len malé množstvo bitcoinu.

Zdroj PlanBTC.com

Aj keď existuje kritika na S2F model, mnoho významných investorov ho berie na vedomie. Americký investičný dom Fidelity uviedol v správe z júla 2020: “Komodity s vysokým S2F historicky vždy vynikajúco slúžili ako uchovávateľ hodnoty a bitcoin po nasledujúcom halvingu (2024) prekoná v tomto zlato dvojnásobne.”

Podobne aj spoločnosť Grayscale Investment so sídlom v USA zverejnila správu, v ktorej sa uvádza, že „komodity s vysokým S2F ako sú bitcoiny, zlato a striebro, sa historicky využívali ako uchovávateľ hodnoty.“ 

Vzhľadom na to, že protokol bitcoinu má pevne stanovený limit 21 miliónov mincí, vytvára sa tým jedinečný nedostatok a tak sa môže stať, že jednoducho bude aplikovaný model ponuky a dopytu.

So zvyšujúcim sa dopytom nie je možné zvyšovať ponuku. Ponuka môže pochádzať iba od existujúcich majiteľov bitcoinu, ktorí sú ochotní predať. Ak je viac kupujúcich ako predávajúcich, musí dopyt uspokojovať ponuku pri vyššej cenovej rovnováhe. 

Približne každých desať minút sa do bitcoinového blockchainu pridáva nový blok transakcií. Ťažiar, ktorý overuje každý blok, dostane bitcoinovú odmenu. Po treťom halvingu v máji 2020 bloková odmena poklesla z 12,5 bitcoinu na blok na 6,25 bitcoinu na blok. 

Denne sa vyťaží priemerne 144 blokov a s každým blokom sa vygeneruje 6,25 nových bitcoinov. 144 x 6,25 = priemerne 900 nových bitcoinov vyťažených za deň. So spustením novej služby PayPal, ktorá zákazníkom umožňuje nakupovať, predávať a držať kryptomenu priamo z ich PayPal účtov, sa zdá, že už samotný dopyt PayPal zákazníkov by mohol prekročiť dennú ponuku nových bitcoinov. 

Ako spoločnosť Pantera Capital zdôrazňuje vo svojom decembrovom liste, poskytovateľom krypto infraštruktúry PayPal je Paxos. Pred integráciou kryptomeny PayPal uskutočňovala itBit, burza Paxos, pomerne konštantný objem obchodov – biela čiara v grafe nižšie. Keď služba PayPal začala fungovať, objem začal explodovať. Zvýšenie objemu itBit znamená, že do dvoch mesiacov od spustenia PayPal už nakupuje viac ako 100% ponuky nových, denne vyťažených bitcoinov.

Zdroj: Pantera Capital

4. Wall Street a jeho záujem o krypto

Ako ukazuje nasledujúci graf, bitcoin bol jednoznačne najvýkonnejšou triedou aktív v roku 2020. Zlato a akcie utrpeli obrovskú porážku.

Zdroj. Case Bitcoin

Silný výkon bitcoinu neunikol pozornosti analytikov, investorov a spoločností z Wall Street. V auguste 2020 obchodná spoločnosť MicroStrategy oznámila, že investovala 250 miliónov dolárov do bitcoinu, pričom v rámci stratégie alokácie kapitálu kúpila 21 454 bitcoinov. Od augusta spoločnosť zvýšila svoje celkové investície do bitcoinu na 1,145 miliardy dolárov. 

Generálny riaditeľ spoločnosti MicroStrategy Michael Saylor uviedol: 

„Táto investícia odráža naše presvedčenie, že bitcoin ako najrozšírenejšia kryptomena na svete je spoľahlivým uchovávateľom hodnoty a atraktívnym investičným aktívom s dlhodobým potenciálom zhodnocovania. Spoločnosť MicroStrategy uznala bitcoin ako legitímne investičné aktívum, ktoré môže byť lepšie ako hotovosť a preto urobila z bitcoinu hlavnú stratégiu rezervných fondov.“ 

V nadväznosti na vedúce postavenie spoločnosti MicroStrategy platobná platforma Square v októbri oznámila, že investovala 50 miliónov dolárov do bitcoinu, čím nakúpila celkovo 4 709 bitcoinov. 

Square uviedol, že investícia predstavuje asi 1 percento jej celkových aktív a nákup uskutočnil preto,že „bitcoin má v budúcnosti potenciál byť všadeprítomnou menou a nástrojom posilnenia ekonomiky, ktorý poskytuje svetu spôsob účasti v globálnom menovom systéme.“ 

Taktiež Tesla odhalila, že v rámci svojej podnikovej stratégie nakúpila začiatkom februára 2021 bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov. V správe sa uvádza, že spoločnosť Tesla uskutočnila nákup, kvôli vyššej flexibilite na ďalšiu diverzifikáciu a maximalizáciu návratnosti  peňazí. 

Vlani v decembri investori zbystrili pozornosť, keď sa na titulných stranách písalo, že hlavný analytik amerického finančného giganta Citibank má predstavy o mimoriadne vysokej cieľovej cene bitcoinu.Thomas Fitzpatrick, vedúci prieskumu trhu CitiFXTechnicals, napísal správu pre inštitucionálnych klientov Citibank. 

Správa hovorí, že medzi trhom so zlatom v 70. rokoch a bitcoinami sú dnes značné podobnosti. Celá existencia bitcoinu bola charakterizovaná veľkými cenovými výkyvmi. „To sú presne také veci, ktoré udržujú dlhodobý trend,“ uviedol Fitzpatrick, ktorý použil bitcoinový graf a technickú analýzu (TA) predchádzajúcich maxím a miním na určenie cieľovej ceny bitcoinu vo výške 318 000 dolárov do decembra 2021. 

„Odstránenie viazanosti zlata na fiat meny, pandémia COVID-19 a túžba centrálnych bánk uskutočňovať agresívne politiky kvantitatívneho uvoľňovania by mohli viesť k budúcemu prudkému rastu cien bitcoinov,“ uviedol ďalej Fitzpatrick. Či to je, alebo nie je realistický cieľ zatiaľ známe nie je. Avšak skutočnosť, že táto analýza je dobre známa aj investorom z Wall Street už samo o sebe predurčuje bitcoin na býčí rast.

5. Po každom páde nasleduje nové maximum

Každému, kto sa pýta „mám si kúpiť bitcoin“, nikdy nezaškodí pozrieť sa na historické údaje o cenách. Bitcoin zaznamenal za posledných 10 rokov veľa vrcholov. V mainstreamových médiách bol nespočetne veľakrát označený za mŕtvy. Vždy sa mu však podarilo prekonať svoje posledné najvyššie hodnoty. Nie je dôvod myslieť si, že sa to isté už nebude opakovať. 

V polovici roku 2011 dosiahla cena bitcoinu na burze 30 dolárov. V priebehu niekoľkých mesiacov  sa cena zrútila na 2 doláre, aby sa v roku 2012 opäť zotavila. V apríli 2013 dosiahli bitcoiny nakrátko hranicu 260 dolárov. Koncom roku 2013 bitcoin prvýkrát dosiahol symbolickú hranicu 1 000 dolárov. 

Cena sa však v nasledujúcich dvoch rokoch postupne prepadla na minimum 175 dolárov. Dva roky na to, začiatkom roka 2017, bitcoin opäť dosiahol hranicu 1 000 dolárov. V decembri toho istého roku dosiahol historickú hranicu 20,000 dolárov za mincu. Následné tri roky boli rokmi prepadu cien. Až v decembri 2020 sa bitcoin dostal späť na hranicu 20,000. V súčasnosti sa obchoduje na hranici 60,000 dolárov za mincu.

Zdroj: Worldcoinindex.com

Záver

V podnikateľskom portfóliu družstva Salus Populi má bitcoin tiež svoje miesto. Je to súčasť našej stratégie diverzifikovania a zároveň atraktívneho zhodnotenia finančných prostriedkov pre našich podielnikov. Ako dlho zostanete na vedľajšej koľaji vy? Kontaktujte nás a dozviete sa bližšie akým spôsobom sa môžete podieľať na našom podnikaní a zhodnotiť svoj majetok aj pomocou bitcoinu.

Zanechať komentár