Scroll Top

Päť dôvodov prečo tak veľa investorov uprednostňuje aktívnu správu

5-strike-symbol-1010973

V posledných rokoch sa medzi investormi zvyšuje obľuba pasívneho investovania. Ľudia sú priťahovaní stratégiou „kúp a drž.“ Napriek tejto rastúcej popularite však mnohí investori stále uprednostňujú aktívne riadenie svojho portfólia. Prečo teda aktívne investovanie zostáva populárne? V tomto článku vysvetlíme, prečo mnohí investori stále dôverujú aktívnemu manažmentu, aby dosiahli investičné výsledky, ktoré hľadajú.

Ľudia majú veľa názorov a stratégií, pokiaľ ide o investovanie. Všetko sa však do značnej miery obmedzuje na dve základné filozofie: aktívne investície a pasívne investície. Pasívne investovanie je definované už spomínaným spôsobom „kúp a drž.“  Aktívna správa vyžaduje  viac úsilia s cieľom využiť trendy a zmeny na trhu. Neexistuje žiadny správny alebo nesprávny spôsob a výber závisí od osobných preferencií. Prečo by sa teda niekto rozhodol ísť cestou aktívnej správy? Tu je niekoľko dôvodov.

1. Obchodovanie na základe trhových podmienok.

Aktívne riadenie je navrhnuté tak, aby neustále hľadalo príležitosti na trhu s cieľom čo najlepšie využiť každú investíciu. Nevýhodou tejto stratégie je, že poplatky za aktívnu správu sú zvyčajne vyššie, ale pri efektívnom zhodnotení a dosahovaní cieľov to môže stáť za to. Trhy zažijú vzostupy a pády. Tento proces je známy ako ekonomický cyklus. Aktívni manažéri sa snažia nakupovať keď sú trhy dole a naopak predávať keď sú hore. Nič z tohto sa nedeje pri pasívnej správe majetku a tým pádom sa môžeme oberať o príležitosti.

2. Zameranie sa na konkrétne aktíva.

Aktívni manažéri nesledujú celý trh alebo odvetvie. Namiesto toho sa zameriavajú na konkrétne aktíva a rôznymi stratégiami sa snažia v nich nájsť svojich „víťazov“. Portfólio je potom priebežne prispôsobované aktuálnej situácii a mení svoje zloženie v závislosti od príležitostí, ktoré sa na trhu vyskytujú.

3. Možnosť diverzifikácie.

Mýtus vo svete investícií je, že pasívne investovanie je najlepším spôsobom diverzifikácie portfólia. Pravda je, že pasívne a aktívne riadenie môže poskytnúť rovnako rozmanité investičné možnosti. Výhoda, ktorú má aktívne riadenie spočíva v tom, že diverzifikácia sa dá pravidelne a rýchlo sledovať a upravovať. Na druhej strane pasívni investori môžu prísť o dôležité príležitosti, pretože sa vyvažujú oveľa menej.

4. Možnosť investovania do konkrétneho odvetvia bez odborných vedomostí.

Či už by ste radi videli svoje peniaze pracovať v realitnom, technologickom, alebo inom sektore, netreba mať na to odborné vedomosti. O celý priebeh a správu vašej investície bude postarané odborníkmi.

5. Lepší výkon ako zvyšok trhu?

Nie je zaručené, že aktívne riadenie bude mať lepší výkon ako benchmark v časoch rastu. Ak však šikovní manažéri prijímajú správne rozhodnutia, vedia sa oveľa lepšie vyrovnať s neočakávanými prepadmi na trhu a tým pádom zabrániť stratám, ktorým sa v pasívnej forme investícií nevyhneme. Je to jeden z najbežnejších dôvodov, prečo sú ľudia priťahovaní k aktívnemu riadeniu. Vyhliadka na stabilnejšie fungovanie trhu a maximalizácia rastu ich investícií. Koniec koncov, preto ľudia investujú, no nie? Investori chcú, aby sa ich tvrdá práca vyplatila a dosiahli tak svoje finančné ciele. Či už ide o odchod do dôchodku, úspory na vysokú školu alebo kúpu domu.

Je aktívna správa pre vás tá pravá?

Pravdou je, že neexistuje žiadna správna alebo nesprávna odpoveď, či je lepšie aktívne, alebo pasívne investovanie. Myslíme si však, že veľmi šikovným spôsobom, ako rozložiť riziko, je diverzifikácia portfólia medzi aktívnu a pasívnu správu.

Zanechať komentár