Scroll Top

Opäť raz aktívna správa kapitálu zažiarila a predbehla svojich pasívnych konkurentov

markus-spiske-5gGcn2PRrtc-unsplash

História sa opakuje a po roku 2018 sa aj v uplynulých mesiacoch podarilo viac ako 60% aktívnym manažérom dosiahnuť lepšie výsledky ako pasívny trh.

Už pred viac ako dekádou sa rozpútal boj medzi pasívnym a aktívnym prístupom k správe aktív. Aktívna správa dnes opätovne prichádza na výslnie a doručuje investorom zisky, alebo neporovnateľne menšie straty ako pasívne investície.

UŽ vo februári vykázalo viac ako 60% aktívnych fondov lepší výsledok ako SP500, trhový benchmark. Naposledy bol porovnateľný výsledok v roku 2018, keď dokázali aktívne riadené portfólia lepšie preplávať turbulenciami vyplývajúcich z tzv trade war medzi USA a Čínou.

Život aktívnych manažérov nie je ľahký, nakoľko ponúkajú investície, ktoré v čase ekonomického rastu doručuje často menší zisk ako pasívne fondy. V čase blahobytu a prosperity len málokto počúva argumenty, že keď prídu horšie časy, aktívna správa ochráni váš kapitál lepšie.

Aktívny manažment však dokáže oveľa flexibilnejšie a rýchlejšie reagovať a riadiť riziko. Už len odpredanie aktív ktoré strácajú na hodnote a počkať na stabilizáciu cien dokáže výrazne znížiť straty oproti trhu. Dodatočná diverzifikácia do viacerých tried nekorelujúcich aktív dokonca ponúka stabilnejší výnos. Dokonca aj v časoch, kedy tradičné aktíva zažívajú výpredaje a prepady cien v desiatkach percent.

NAAIM, čo je index merajúci expozíciu investičných manažérov z 200 spoločností spravujúcich cez 30 biliónov spadol na konci februára z 88% na 29%. Je teda jasné, že manažéri odpredávali svoje pozície najrýchlejšie za posledné 4 roky. Pre porovnanie, pasívne spravované podielové fondy alebo ETF fondy nedokáže na takéto situácie reagovať, sú nútené takéto obdobia len prečkávať.

Od roku 2009 sme zaznamenali neuveriteľné obdobie, kedy pasívne fondy nasledujúce SP500  v priemere priniesli ročné anualizované zhodnotenie až 17%. Až do začiatku roku 2020.

Takýto výkon je samozrejme ťažké prekonať. Za posledných 10 rokov to dokázala len ¼ aktívne spravovaných fondov. 

Relatívne nižšia výkonnosť spojená s nepopulárnymi vyššími poplatkami založenými na podiele z dosiahnutého zisk spôsobili, že za poslednú dekádu zaznamenali aktívny manažéri odliv 1.4 trilióna USD, ktoré boli v podstate presunuté do pasívne spravovaných ETF fondov. 

Práve v obdobiach akými sú Koronakríza, obchodná vojna, finančná kríza a ostatné nečakáne trhové a ekonomické šoky, sa prejavuje sila a opodstatnenie aktívnej správy.

Nakoľko aktívny správcovia reagujú rýchlo na tieto šoky a odpredávajú svoje pozície v čase, kedy sa trh stabilizuje disponujú veľkou zásabou likvidity aby opätovne vstúpili do trhu. To je aj dôvod, prečo sa v čase po stabilizácii darí viac ako 75% týchto fondov lepšie, ako samotnému trhu (podľa BofA)

Každopádne, každý, kto sa v uplynulých mesiacoch len prizeral na to, ako sa veľká časť jeho úspor vytratila, pocítil zásadnú nevýhodu investovania do pasívnych fondov. A my sme radi, že našim družstevníkom sme mohli doručiť benefit diverzifikovaného, aktívne riadeného portfólia. A naopak veríme, že oni sú radi, že sme iní ako index.

Zanechať komentár