
Keby Vám pred desiatimi rokmi niekto povie, že časť svojho investičného portfólia drží v kryptomenách, pravdepodobne by ste sa zasmiali. V dnešnej dobe, ak nemáte aspoň malú časť svojich peňazí zainvestovanú v krypte, tak čo sa týka investičných trendov, ako sa hovorí, ste za opicami. Či sa nám to páči alebo nie, kryptomeny sú v dnešnej dobe prakticky všade a stále viac na seba upozorňujú. Pribúdajúci retailoví investori a veľké inštitúcie sa pričinili o to, že investovanie do kryptomien sa stalo mainstreamovou záležitosťou. Už to nie je iba o špekuláciach niekde v zákutiach investičného sveta. Stále viac spoločností a podnikov integruje kryptomeny ako platobnú možnosť vo svojich prevádzkach a rovnako ich využívajú ako prostriedok na vytváranie nových produktov. “Welcome to the crypto world.”
V článku sa dozviete:
- Aj veľkí hráči vidia budúcnosť v kryptomenách
- Svet má svoj prvý ETF fond
- Diverzifikácia do aktív, ktoré nekorelujú s akciovými trhmi
- Investovanie do kryptomien zo smartphonu
- Ak chcete investovať, nemusíte byť odborník/čka
- Mal/a by som zvážiť investovanie do kryptomien aj ja?
- Výhody kryptomien
- Nevýhody kryptomien
- Zhrnutie

V dnešnej dobe hádam už ani neexistuje človek, ktorý sa nestretol s výrazom kryptomena, alebo bitcoin. Niet sa čomu čudovať. Posledných pár rokov naberá ich sila poriadne na obrátkach a záujem o ne narastá zo dňa na deň. Prvou známou kryptomenou ktorá uzrela svetlo sveta bol práve bitcoin. Vznikol v roku 2009 ako odpoveď na celosvetovú ekonomickú recesiu a správa sa presne naopak ako klasické fiat peniaze. Bitcoin má deflačný charakter. Zároveň treba povedať, že celkovo bude k dispozícií iba 21 miliónov bitcoinov. Vy už máte ten svoj?
Aj veľkí hráči vidia v kryptomenách budúcnosť
To, že kryptomeny už nie sú iba predmetom krátkodobých špekulácií si uvedomujú aj veľké spoločnosti. Vidia v nich potenciál na dlhodobé uloženie majektu v novom finančnom systéme bez potreby centrálneho riadenia. Rovnako ako bitcoin sa správajú aj iné kryptomeny a s rastúcim trhovým podielom môže ich hodnota naďalej stúpať.
Globálni hráči ako Tesla, Greyscale, či Microstrategy stihli do bitcoinu už investovať stovky miliónov dolárov. Okrem veľkých investorov tu máme známe spoločnosti, ktoré rozširujú svoje portfólio práve o kryptomenové služby.
Jednou z nich je celosvetovo známa platobná brána PayPal, ktorej zákazníci môžu nakupovať a predávať kryptomeny, alebo s nimi platiť za tovar a služby. Tento spôsob platenia je zatiaľ dostupný len pre obyvateľov USA, ale pravdepodobne je iba otázkou času, kým začne expandovať aj do iných krajín.
Ďalším finančným gigantom so záluskom na kryptomeny je spoločnosť Master Card. Rovnako ako PayPal, aj ona chce rozšíriť povedomie o kryptomenách širokej verejnosti. Práve partnerstvo so spoločnosťou Bakkt má uľahčiť poskytovanie širokej palety služieb v oblasti kryptomien. To umožní spotrebiteľom jednoduchší prístup do celého ekosystému. Dodávateľ platobných kariet tiež predstavil službu, ktorá umožní klientom nákup, predaj a držanie kryptomien.
Vláda Salvadoru zašla dokonca ešte ďalej a z bitcoinu si urobila oficiálne platidlo v krajine. Predchádzali tomu ekonomické problémy, ktoré spôsobili výrazné znehodnocovanie peňazí.
Toto je len niekoľko príkladov expanzie kryptomien do životov širokej verejnosti. Pokračujúci trend nám prinesie iste mnoho ďalších zvučných mien, ktoré nastúpia na stále viac rozbiehajúci sa vlak krypto priemyslu.
O tom, že kryptomeny zapustili vo svete hlboké korene hovorí aj fakt, že akcie jednej z najznámejších krypto búrz Coinbase, sa obchodujú na burze Nasdaq.
Svet má svoj prvý bitcoinový ETF fond
Od regulátorov dostal zelenú aj prvý bitcoinový futures ETF fond pod názvom ProShares Bitocin Strategy ETF. Svoje brány pre investorov tak oficiálne otvoril v októbri 2021 na newyorskej burze Nyse. Je to ďalší dosiahnutý miľník vo svete kryptomien a to nielen pre to, že na štartovej čiare už čakajú ďalšie podobné fondy. Odborníci očakávajú prílev nových peňazí, čo môže aktivovať rozbušku nárastu ich cien. Tá sa aj v krátkom čase prejavila priamo na bitcoine dosiahnutím nového cenového rekordu. Cena za jeden bitocin pokorila úroveň viac ako 68,000 dolárov.
A čo znamená bitcoinový ETF fond pre samotných investorov? Čím dostupnejšie budú kryptomenové aktíva v rámci tradičných investičných produktov, tým viac môžu záujemcovia nakupovať. Namiesto toho aby sa museli vedieť orientovať na burze a naučili sa ako s kryptomenami obchodovať, môžu si ich pridať do svojho portfólia priamo u správcu fondu.
Diverzifikácia do aktív, ktoré nekorelujú s akciovými trhmi
Kvalitná diverzifkácia by mala byť neoddeliteľnou súčasťou portfólia každého investora. Jednoducho ju môžeme vysvetliť ako rozloženie rizika za účelom ochrany majetku pred prípadnými stratami.
Hlavnou výhodou diverzifikácie je rozloženie rizika na rôzne odvetvia, sektory a krajiny, aby sme minimalizovali možné straty. Na druhej strane to však znamená aj zníženie možného zisku.
Tento spôsob diverzifikácie uplatňujú napríklad tradičné podielové, alebo etf fondy. Takto sa snažia znížiť straty v portfóliu, ak sa nejakej jeho časti prestane dariť.
Ako príklad môžeme uviesť dnešnú situáciu vo svete. Ak sa kvôli vzniknutej situácií prestane dariť automobilovému priemyslu a Vy ste doňho investovali, môže Vaše straty zmierniť farmaceutický priemysel, ktorému sa práve veľmi darí. Samozrejme za predpokladu, ak držíte takéto akcie vo svojom portfóliu.
Na čo sa ale musíte pripraviť, je, že ak príde ekonomická kríza, alebo recesia, s veľkou pravdepodobnosťou poletí dole celý akciový trh a vtedy Vám nepomôže ani diverzifikácia v rámci fondu.
Toto je dôvod prečo začína mnoho investorov považovať bitcoin za digitálne zlato. Kryptomeny totiž nekorelujú s akciovými trhmi a preto sa stávajú útočiskom pre tých, ktorí chcú lepšie diverzifikovať svoje portfólio.

Investovanie do kryptomien zo smartfónu
Jedna z možností ako kúpiť kryptomeny je formou fundraisingu konkrétneho projektu, s ktorým je kryptomena spojená, tzv. IDO. Záujemcovia tak môžu urobiť na platformách ponúkajúcich tento spôsob investovania. Deje sa tak ešte pred oficiálnym zalistovaním na centralizované burzy a výhodou je to, že kryptomenu dokážete kúpiť väčšinou za výrazne zníženú cenu. Jednou nevýhodou je, že potrebujete väčší balík peňazí, väčšinou v radoch desaťtisícov eur a ďalšou nevýhodou je, že sa Vám nemusí újsť.
Tvorcovia projektu si určujú, že takto vyzbierajú napríklad milión dolárov a podľa toho uvoľnia počet tokenov na predaj. Úspešný záujemca musí splniť niekoľko podmienok, aby sa dostal na list čakateľov, tzv white list a následne dúfa, že práve on ich získa.
Oveľa prístupnejšou cestou kde kúpiť kryptomeny sú centralizované burzy. Tam to funguje podobne ako s akciami alebo inými aktívami. Po registrovaní na burze máte prístup ku kryptomenám, ktoré tam sú oficiálne zalistované. Pošlete si peniaze a kúpite tie, ktoré chcete mať vo svojom portfóliu. Na toto všetko Vám postačí aj smartfón.
Ak chcete investovať, nemusíte byť odborník/čka
Kryptomeny sú dnes čoraz populárnejšie, no investovanie do nich môže byť riskantné. Hlavne vtedy ak neviete čo robíte. Na akciovom trhu asi ťažko zažijete to, že „z večera do rána“ sa z Vás stane milionár. V krypte nič nereálne. Samozrejme platí to aj naopak. Je dôležité vedieť čo robíte a aj tieto astronomické zárobky sa týkajú len niekoľkých šťastlivcov. Aj tu platí, že je potrebné sa držať pri zemi a mať realistické ciele.
Najskôr sa však musíte vyznať na kryptoburzách, vybrať si tých pár “diamantov” z tisíciek kryptomien a potom prichádzajú na rad investičné stratégie. Pre väčšinu ľudí je to časovo náročné a zároveň rizikové. Menej riskantnou alternatívou je ich nákup a dlhodobé držanie. To ale vo veľa prípadoch pri rapídnejšom poklese tiež nekončí dobre a tzv. “weak hands” realizujú straty.
Ak sa aj Vám javí obchodovanie na vlastnú päsť príliš rizikové, stále môžete zvážiť iné spôsoby, ako profitovať z nárastu ich hodnoty. Napríklad nechať to na profesionálov.
Profesionálny správcovia kryptomien majú prehľad na trhu a používajú fungujúce stratégie, ktoré dokážu využiť rasty a rovnako aj poklesy na ich zhodnotenie. Veľmi vysoká volatilita väčšinu tradičných investorov znepokojuje, no pre profesionálnych správcov to môže byť výhoda na trhu, ktorú využijú na tvorenie ziskov. Pod ich krídlami sa tak investovanie do kryptomien stáva efektívnejším a jednoduchším aj pre laikov.
Ako každé finančné aktívum, aj bitcoin a všeobecne kryptomeny majú svoje výhody a nevýhody, ktoré ich odlišujú od klasických vládnych mien.
Výhody kryptomien
- Nie sú kontrolované jedným ústredným orgánom ani autoritou, ktorá by ovplyvňovala menovú politiku, ako je tomu pri centrálnych bankách. Bitcoin a iné kryptomeny prichádzajú do obehu aj vďaka ťažiarom, ktorí na ich ťažbu používajú počítače.
- V porovnaní s bankovými prevodmi sú platby mnohonásobne rýchlejšie a prijímateľ dostane zaplatené takmer okamžite po uskutočnení transakcie.
- Poplatky sa pohybujú v centoch a je úplne jedno či posielate platbu susedovi, alebo na druhý koniec sveta.
- Na rozdiel od klasických peňazi, ktorých hodnota sa po vytlačení znehodnocuje, konkrétne bitcoin má deflačný charakter a jeho hodnota dlhodobo rastie. Množstvo bitcoinov nikdy nepresiahne 21 miliónov kusov. Rovnaký deflačný model platí aj pri väčšine iných kryptomien.
- Ku kryptomenám je priraďovaná aj vlastnosť anonymity, čo ale nie je vždy pravda. Ak poznáte unikátne číslo peňaženky konkrétneho užívateľa, viete si dohľadať všetky jeho transakcie. Na druhej strane, na transakciách sa nezúčastňujú tretie strany ako banky, takže nikto nevie, ktorá peňaženka komu patrí, pokiaľ to samotný vlastník neprezradí. Existujú aj privátne kryptomeny, kde platí úplná anonymita.
Nevýhody kryptomien
- Nie je zvyčajné, aby cena obchodovaných akcií narástla, alebo sa znížila v priebehu dňa o 10%. Pri kryptomenách je to normálne a treba s tým počítať. Vysoká volatilita je na dennom poriadku a slabšie povahy nemusia tieto výkyvy ustáť.
- Kryptomenové burzy sú pravidelným terčom útoku hackerov a neraz sa stalo, že vybielili poniektoré účty. Obchodovanie cez regulovaných brokerov umožňuje tento risk minimalizovať.
- Ďalšou nevýhodou je, že ak omylom pošlete kryptomeny na zlú adresu, nenávratne ich stratíte.

Mal/a by som zvážiť investovanie do kryptomien aj ja?
Trend je jasný, kryptomeny sa stali súčasťou investičného sveta a pravdepodobne sa nikam nechystajú. Enormný nárast záujmu o digitálne meny zo strany širokej verejnosti a inštitucionálnych investorov ich stavia do pozície dôležitého hráča v oblasti financií a FinTech. Dnešným dňom ich je viac ako 12,000 a je veľmi náročné si vybrať také, za ktorými sa skrýva aj nejaká pridaná hodnota a reálna využiteľnosť.
Veľa investorov ide na “istotu” a siahnu po investícií do bitcoinu. Je síce drahý, ale kúpiť si môžete iba jeho časť.
Pokiaľ ide o výhody kryptomien, poskytujú nové príležitosti vo finančnom sektore. Okrem toho, ich decentralizovaná, open source povaha pomáha eliminovať slabé miesta súčasného bankového systému. Platba kryptomenami umožnuje vykonávať transakcie medzi odosielateľom a prijímateľom bez prítomnosti tretích strán a takmer v reálnom čase sedem dní v týždni 24 hodín denne.
To uľahčuje nákup, predaj a držanie najvýkonnejších aktív, ktoré sa za posledné desaťročie objavili na trhu. Aj keď vývoj technológie za kryptomenami urobil za poslednú dekádu obrovský pokrok vpred, môžeme hovoriť že krypto priemysel je v globále stále v plienkach. Už teraz sa ale stali súčasťou ekonomík takmer po celom svete a pochopili to aj vlády. Niekoľko štátov sa už zapojilo do procesu vývoja vlastnej digitálnej meny.
Aj napriek tomu, že v niektorých prípadoch sa ich ceny môžu zdať privysoké, investovaním do nich teraz budete stále na začiatku rozbiehajúceho sa vlaku. Pretože tá skutočná masová adopcia ešte len čaká za dverami.
Odborníci tvrdia, že cena najznámejšej kryptomeny, bitcoinu, by mohla časom dosiahnuť hodnoty až pol milióna, alebo dokonca milión dolárov za kus.
Zhrnutie
Trend investovania do kryptomien sa pomaly ale isto rozbieha už aj na Slovensku. Stále viac investorov hľadá odborníkov, ktorí dokážu pomôcť s investovaním do kryptomien. Kryptomeny sú dobrou investíciou, ak sa chcete podieľať na adopcií nových technológií a využiť príležitosť na dosiahnutie nadpriemerných výnosov, ktoré akciové trhy a pasívna správa nedokážu poskytnúť. Akcie spoločností s expozíciou voči kryptomenám sú bezpečnejšou, ale potenciálne menej lukratívnou alternatívou.