Scroll Top

Investičné mýty, alebo prečo sa ľudia boja investovať?

Pegasus1

Nasledujúcimi riadkami sa vás rozhodne nechystám potešiť. Podľa štúdií je finančná gramotnosť na Slovensku nízka a má klesajúcu tendenciu. Napriek tomu si až 80 % opýtaných Slovákov myslí, že peniazom rozumie. A môj názor? Keby ľudia peniazom rozumeli, neležali by v bankách miliardy eur.

Podľa štatistík OECD sa Slováci umiestnili v roku 2019 na druhom mieste v rebríčku investovaných peňazí v aktívach. V priemere je to 12% svojich prostriedkov. „A toto že nie je dobrá správa?“  Nie je. Ja mám na mysli druhé miesto od konca. Sme druhí najhorší. Z toho opačného konca sa na popredných miestach umiestnili Fínsko (38%), Švédsko (37%) a USA (35%). Všetci oproti Slovákom investujú približne trikrát viac.

Čo myslíte vy, sú tieto štatistiky ovplyvnené tým, že veľa z nás verí nasledujúcim investičným mýtom, alebo bude háčik niekde inde? Poďme sa im teda pozrieť na zúbok.

1. Investovanie je príliš rizikové

Stará známa klasika. Nechám peniaze v banke, tam mám aspoň istotu. Veľa ľudí žije v domnienke, že akonáhle svoje peniaze niekam vložia, už ich nikdy neuvidia. Bohužiaľ 90-te roky nám priniesli „zaujímavé“ formáty obohacovania sa na Ponziho schémach a veľa ľudí stále živí svoje predstavy myšlienkami na toto obdobie.

Pre iných zase predstavuje riziko to, že prídu o svoje peniaze výberom zlej investície. Áno, povedzme si na rovinu, toto je bežná súčasť investičného sveta. Tu by som bol ale opatrný, či sa bavíme o investíciách, alebo zachádzame už do špekulácií. Toto sú totiž dva odlišné pojmy, kde práve ten druhý dokáže človeka, ktorý naozaj nevie čo robí, pripraviť kľudne aj o všetko. To už by bolo ale na inú tému.

Laicky vysvetlené, na investíciu sa treba pozerať ako na šetrenie. To znamená z dlhodobého hľadiska. Akurát neukladáme peniaze tam, kde strácajú na hodnote, ale ich ukladáme tam, kde sa nám rozmnožujú. Takže nie, investovanie vôbec nemusí byť z dlhodobého hľadiska rizikové. Dovolím si tvrdiť, že oveľa rizikovejšie je neinvestovať vôbec. Pretože práve tento pasívny postoj nám s ľahkosťou zabezpečí, že prichádzame o hodnotu peňazí, ktorých sa nemusíme ani len dotknúť. A to dokonca aj keď sú uložené v banke.

2. „Istota v banke“

Pri banke môžeme ešte chvíľu zostať. Tento bod možno nemá až tak veľa spoločného s touto témou, ale v konečnom dôsledku posúďte sami. Bankový účet je super vec, ktorá nám uľahčuje narábanie s našimi financiami. Vyberiem, vložím, zaplatím, presuniem. Aké pohodlné. Mám bankomatovú kartu, k nej online banking a som spokojný, ako rýchlo mi banka dovoľuje narábať s mojimi peniazmi.

Problém nastáva, ak si na takomto bežnom, alebo podobnom účte šetrím. Samozrejme dostatočnú rezervu pre neočakávané situácie mať treba. Ale čo ak tam mám peniaze aj na účel dlhodobého šetrenia? Tie isté štatistiky o ktorých som písal vyššie nám hovoria, že sme druhí najlepší v držaní hotovosti. Tentokrát to ale myslím v poradí odpredu. Ani v tomto prípade sa nie je čím chváliť. Čuduj sa svete, na chválu by bolo, keby sme tentokrát druhí odzadu.

Klasický scenár je „Vidím všetky svoje peniaze pekne na účte a tým pádom môžem byť spokojný.“ Rozmýšľate takto aj vy? Nuž, spokojní by ste rozhodne byť nemali. Bohužiaľ, pre veľa ľudí je banka stále akousi modlou. Je to predsa finančná inštitúcia, čo existuje od nepamäti a pracujú v nej experti. Oni predsa najlepšie vedia, ako sa starať o moje peniaze. Áno, to rozhodne vedia, len či viete aj vy, že tie vaše peniaze aj tak končia v investíciách. To znamená, že v banke neležia, ale banka ich použije a investuje väčšinou vo forme úveru či pôžičky, z ktorej sa kupujú nehnuteľnosti, stavia sa infraštruktúra a iné projekty. Ale okrem pocitu, že „na účte sú v bezpečí“ z toho nič viac nemáte. Zisky z vašich peňazí ostávajú banke. Keď budete investovať vy, bez „pomoci“ banky, dokážete si vytvoriť oveľa hodnotnejšiu finančnú istotu.

3. Investovanie je pre bohatých

Netreba nikomu zazlievať, že túto myšlienku drží v sebe stále vysoké percento ľudí. Oveľa efektívnejšie bude vysvetliť, prečo je aj toto jeden veľký mýtus. Časy sa menia a s ním aj možnosti, ktoré sú nám ponúkané. A toto je to krásne, dnešný svet ponúka to, čo sa generáciam pred nami ani len nesnivalo.  Dnes už naozaj netreba byť milionár, aby človek mohol investovať.

Je to síce tak, že čím vyššie sumy niekto investuje, tým viac dokáže zhodnocovať svoj majetok. Ak vám teda za rok investícia generuje 10%  z 1,000€, zarobili ste 100€. Ak vám vygeneruje tých istých 10% zo 100,000€, zarobili ste 10,000€. Investovanie nie je len pre bohatých, ale je rozhodne pre trpezlivých. Zo dňa na deň sa milionárom takýmto spôsobom nestane nikto. Ale pamätajte, že ak ste trpezliví, aj malé čiastky dokážu vytvoriť veľký celok. Čas ubehne tak či tak. Je len na vás, či ho využijete efektívne, alebo nie. Tu si môžete pozrieť tabuľku, ktorá názorne ukazuje, aké divy dokážu vytvoriť malé investované čiastky z dlhodobého hľadiska.

Záver

Tieto tri investičné mýty sú asi natoľko pravdivé ako existencia lietajúceho koňa Pegasa. Aj keď vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú k nemu vzhliadať ako k existujúcemu bájnemu zvieraťu, v konečnom dôsledku je to stále iba mýtus.

Či sa rozhodnete držať faktov, alebo zostanete uväznení aj vy vo svete mýtov, je iba na vás.

Zanechať komentár