
Radi by sme Vám dnes priblížili hedžové fondy. Teraz nemyslíme doslovný Anglický preklad a aj keď ide o často skloňované entity, len málo ľudí vie aký je napríklad rozdiel medzi klasickým podielovým fondom a hedžovým.
Tento termín sa spája s prvým hedžovým fondom, A.W. Jones & Co., ktorý bol založený v roku 1949. Otváral dlhé nákupné aj krátke predajné pozície na akciovom trhu, jeho cieľom bolo teda eliminovať trhové riziko a sústrediť sa na samotný výber akcií. Fond operoval v relatívnom utajení až do vydania článku v magazíne Fortune v apríli roku 1966.
Tento článok vyvolal taký záujem, že podľa výskumu SEC za dva roky vzniklo ďalších 140 hedžových fondov. Množstvo z nich bolo zlikvidovaných počas medvedieho trhu v 70tych rokoch. Toto odvetvie znovu nabralo na popularite v 90tych rokoch a v roku 2014 existovalo okolo 10 000 hedžových fondov s viac ako 3 triliónmi USD v správe. Pre porovnanie, celkový objem peňazí spravovaných v podielových fondoch je odhadovaný na 30 triliónov.
Ako si tieto fondy ale zadefinovať?
- Ide o súkromnú spoločnosť s vlastnou organizáciou podľa lokálnej jurisdikcie. To im poskytuje dostatočnú flexibilitu, aby dokázali operovať podľa aktuálnej potreby a vytvárali unikátne stratégie. Hedžové fondy sú teda organizované tak, aby oslovili sofistikovaného investora a využívali príležitosti, ktoré nie sú dostupné pre tradičné, regulované spoločnosti.
- Funguje na tzv performance, takže odmeňuje svojich manažérov podľa dosiahnutého výkonu. To im umožňuje zaujať talentovaných top manažérov, ktorí dokážu implementovať sofistikované stratégie. Podstatným princípom je sledovanie spoločného záujmu manažérov a investorov. To je dosiahnuté práve zavedením tejto províznej schémy.
- Dokáže využívať investičné nástroje nedostupné pre tradičné investičné fondy.
Používanie finančnej páky, investovanie do súkromných emisií a spoločností, investovanie do reálnych aktív a komodít, aktívne obchodovanie derivátov akými sú futures kontrakty alebo opcie, vytváranie krátkych predajných pozícií (obchodujem možnosť poklesu ceny) a taktiež vytvárať relatívne koncentrované pozície podľa uváženia manažéra. Investičná flexibilita je jedným z najdôležitejších aspektov :
- HF často investujú do privátnych emisií cenných papierov a spoločností, ktoré nie sú verejne obchodovateľné.
- Často využívajú väčšiu finančnú páku ako tradičné podielové fondy. Pokiaľ podielové fondy si môžu požičať maximálne 33% z celkového objemu ich aktív, HF často operujú aj s násobkami objemu aktív pod správou.
- HF často využívajú derivátové stratégie, nákupy a predaje futures kontraktov a opcií so sofistikovaným risk manažmentom sú najčastejšie základom ich stratégií.
- Schopnosť exekuovať krátke predajné koncentrované pozície za účelom zvýšenia výnosu alebo zníženia rizika je asi najväčším rozdielom medzi HF a klasickým podielovým fondom, ktorí zo zákona môžu vytvárať len nákupné pozície.
- HF sú aktívne manažované prostredníctvom komplexnejších stratégii a dynamickejším vývojom. Naproti tomu tradičné fondy cielia na tradičný výnos naviazaný na vývoj trhu.
Flexibilita v investovaní, schopnosť zamestnať top manažérov a aktívna správa prostredníctvom sofistikovaných obchodných stratégií charakterizuje HF asi najvýstižnejšie. Nie sú súčasťou alternatívnych investícií preto, lebo obchodujú netradičné aktíva, ale pre obchodné stratégie ktoré používajú.