Scroll Top

Čo môžem urobiť ešte predtým, ako začnú trhy padať?

dreamstime_m_86060741

Prihliadajúc na tému článku môžeme povedať, že existujú dva typy investorov.

Reaktívny investor sa pýta čo robiť, keď nastane pád trhu a proaktívny investor chce vedieť, čo môže urobiť ešte predtým, ako ku krachu na trhoch dôjde.

Americká ekonomika bola v roku 2020 rozbitá. V septembri bolo nezamestnaných takmer 13 miliónov Američanov. Je to o 7 miliónov viac ako tomu bolo pred pandémiou. V 26 štátoch je situácia tak vážna, že viac ako jedna z piatich domácností nemá ani na nájomné. Situácia sa pravdepodobne postupne zhorší, lebo k 26. decembru sa vyčerpala podpora k nezamestnanosti pre ďalších 12 miliónov ľudí.

Federálny rezervný systém (FED) tlačil peniaze ako o závod, aby dokázal pokryť všetky stimuly nevyhnutné na chod krajiny. Aj napriek tomuto všetkému, akciový trh zažíva rozmach, o akom by sotva niekto pred pár mesiacmi čo i len uvažoval. 

Trhy dosahujú nové rekordy, automobilová spoločnosť Tesla dosiahla zhodnotenie 600% a digitálna mena bitcoin sa obchoduje k dnešnému dňu na úrovni približne $35,000. Len pre zaujímavosť, vedeli ste, že hodnota bitcoinu bola pred desiatimi rokmi na úrovni $0,3?

Nielen americká, ale celosvetová ekonomika je v zlom stave. Podniky krachujú a milióny ľudí po celom svete prichádzajú o prácu. Napriek tomu trhy prekvitajú. Summa summarum, netreba byť svetovým ekonómom, aby sme si dali dokopy, že tu niečo nesedí.

Ako sa pripraviť na výnimočný scenár, ak by malo dôjsť k zrúteniu trhov?

Pokračujte v budovaní majetku, pokiaľ je to možné.

Posilnite svoj hotovostný fond. Vždy je dobré mať po ruke nevyhnutnú hotovosť na základné potreby. Hlavne počas krízy.

Dajte si urobiť audit svojich investícií, či náhodou nemáte zainvestované v nadhodnotených aktívach, ktorým v takomto prípade hrozí s najväčšou pravdepodobnosťou krach.

Vyhnite sa investíciám, ktoré sa vezú na vlne hypu. Príkladom je nováčik na trhu, spoločnosť Nikola ako priamy konkurent Tesly. Po priam raketovom stúpaní akcií v priebehu necelých dvoch mesiacov čakal investorov veľmi tvrdý pád.

Rozdeľte svoj majetok

Základom každého investovania je nevsadiť všetko na jednu kartu a dobre diverzifikovať finančné prostriedky.

Doba je taká, že každý prahne po tom, ako zarobiť peniaze. Máme tendenciu sa nechať vtiahnuť do pasce rýchlych a jednoduchých výnosov, čo v konečnom dôsledku takmer nikdy neskončí úspešne.

Investovanie je beh na dlhú trať a zo dňa na deň môžete zbohatnúť jedine ak vyhráte v lotérií, alebo majetok zdedíte.

Trhy majú pre vás veľa prekvapení, ktoré ustojíte, len ak svoje portfólio rozložíte rozumne.

Napríklad zlato ako uchovávateľ hodnoty vás podrží v čase krízy, ale veľmi nepomôže v čase ekonomickej prosperity.

Investovanie do akcií spoločností a indexových fondov je vhodné na generovanie výnosov v čase ekonomického rozmachu, ale v čase prepadov môžete dostať tvrdú lekciu v podobe veľkých strát.

Aktívne riadené alternatívne investície si berú to najlepšie z oboch. Preto sa čoraz viac investorov prikláňa na tieto smery a s obľubou vyhľadávajú aktívne riadené príležitosti na zhodnotenie majetku.

Táto forma správy majetku nie je závislá od ekonomického vývoja a rovnako ako rast, dokáže využiť aj pokles trhov vo svoj prospech. V najriskantnejších situáciách investor ostáva bokom a počká kým „búrka prehrmí.“

V podielovom družstve Salus Populi  nie sme zástancami dlhoročného budovania majetku, ktorého výnosy dokážu byť v čase prepadov vymazané behom pár týždňov, alebo dokonca dní. Preto aj my uplatňujeme metódy aktívnej správy a vieme našim členom poskytnúť príležitosti zhodnotenia bez ohľadu na vývoj ekonomiky a zároveň ochranu kapitálu, keď je to potrebné.

Nerobte nič

Ak vás zasiahne vlna trhových prepadov nepripravených, nepodliehajte panike. V časoch poklesu by bolo veľkou chybou predať svoje investície. Môžete prísť o svoje výnosy a v horšom prípade aj o svoj vložený kapitál. Ak peniaze nepotrebujete, nechajte ich tam kde sú a počkajte, kým sa trhy zase uzdravia. Otázkou je ako dlho to potrvá.

Nečakajte kým bude neskoro

Svetová ekonomika sa zmieta v problémoch a trhy napriek tomu rastú. Ak táto bublina praskne, môže to zanechať škaredé následky na vašich financiách. Naši členovia sa rozhodli pre stabilitu a ochranu majetku aj v čase trhových prepadov. Ak sa chcete dozvedieť viac o družstve Salus Populi, kontaktujte nás prostredníctvom formulára, alebo navštívte našu stránku.

Zanechať komentár