
Život bez smartfónov? Už asi veľmi ťažko predstaviteľné, pravda? Posledné desaťročie zaznamenalo tornádo inovácií, ktoré zmiešalo náš osobný a digitálny život v neoddeliteľnom kokteile, ktorý bude definovať toto storočie. A nikde táto kombinácia nebola tak citeľná, ako vo finančnom svete.
Od otvoreného obchodovania na fyzických burzách až po vysokofrekvenčné a algoritmické obchodovanie prostredníctvom ultrarýchlych sietí; od vkladných knižiek na papierový sporiaci účet až po robotických poradcov, ktorí sledujú naše výdavky a investície, bola
technologická inovácia prioritou finančných inštitúcií aj spotrebiteľov, ktorí túžia po tom, aby ich transakcie boli čo najplynulejšie.
Jednou z najvýraznejších zmien v oblasti technológií je vznik digitálneho platidla- kryptomien a ich veľký rozmach vďaka neutíchajúcemu záujmu. Pri veľkom množstve digitálnych mincí kraľuje tomuto rebríčku Bitcoin, inak nazývaný aj „Digitálne zlato.“
Čo to je vlastne Bitcoin?
Za zrodom tohto digitálneho platidla stojí niekto so pseudonymom Satoshi Nakamoto, ale skutoční tvorcovia sú zahalení rúškom tajomstva. Bitcoin bol vytvorený v roku 2009 v čase hypotekárnej krízy možno aj ako odpoveď na konanie nezodpovedných bánk s cieľom sledovať svoj vlastný prospech a následné bankroty nízkopríjmových domácností.
Bitcoin je decentralizovaná mena, ktorú vytvárajú a používajú ľudia bez možnosti zásahu bánk alebo vlád. To znamená že tvorba každého Bitcoinu, nieje v rukách autorít, ale samotných užívateľov a vzniká tzv. ťažením. Množstvo je obmedzené na 21 miliónov a posledný bitcoin bude vyťažený v roku 2140.
Na rozdiel od štátov, ktoré môžu dodatočne tlačiť peniaze a tým ich znehodnocovať, Bitcoin je považovaný za deflačnú menu. Nielen tým, že množstvo je obmedzené, ale aj tým, že sa bude pravdepodobne postupne ďalej znižovať napríklad nedostatočne zálohovanymi datami, zničením diskov alebo úmrtím vlastíkov.
Toto je myšlienka, ktorá sa páči stále väčšiemu počtu ľudí a s ňou narastá aj záujem vlastniť túto menu.
Nasvedčuje tomu aj citát od Roberta Kiyosakiho: „Peniaze sú platidlom vlád a Bitcoin je platidlom ľudu.“
Vzhľadom na svoju odolnosť po vlne politických a trhových náporov a čoraz väčší záujem u investorov je zrejmé, že Bitcoin tu s nami už ostane. Spolu s inými cryptomenami prešli testom využitia v reálnom svete a dnes sa radia medzi alternatívne investície obchodovateľné na burze.
Zároveň sa aj veľké korporácie ako je Facebook snažia využiť crypto meny na platenia na svojich platformách. Čoraz častejšie k nám preniknú informácie že aj štáty ale aj Európska únia zvažuje svoju vlastnú digitálnu menu.
Je zrejmé že cryptomeny majú svoje zastúpenie aj v porfóliu. Síce zastupuje menšie percento portólia kvôli svojej dravosti, prináša nemalé zisky družstveníkom.