Scroll Top

Arc(h)a sa potápa

dreamstime_m_153952194

Arca Capital Slovakia, ktorá svoju zmenku Arca Capital Funding nazvala predátorom medzi investíciami, má problémy. Z predátora sa stáva lovná zver. Investori sú naštvaní a budúcnosť ich investovaného kapitálu pláva vo vodách neistoty. 

Pre čoraz viac investorov sa tento druh investovania do zmeniek a dlhopisov stáva neatraktívny a je nahrádzaný alternatívnymi formami. Pri správnom riadení totiž dokážu poskytnúť väčší komfort, či už z hľadiska bezpečia, alebo výnosnosti. O týchto výhodach sa dozviete nižšie v článku.

Arca Capital Slovakia

Táto investičná spoločnosť pôsobí na trhu dlhé roky a ani ju neobišli pochybné kšefty, súdne spory a balansovanie na pokraji krachu. Jej silu preverila už kríza v roku 2007. Zle nastavený biznis model vtedy spôsobil spoločnosti klinickú smrť. Po veľkom šoku sa zbavili niekoľkých českých firiem, aby sa nepotopili úplne. A tak postupne predali Kasa.cz, Marila Balírny, Plzenské strojárne alebo aj VČE transformátory.  Jeden by si myslel, že po takejto skúsenosti spoločnosť biznis model zmení, viac diverzifikuje a poučí sa na chybách z minulosti. Nestalo sa tak.

Čo sa deje

Ďalšia kríza je na svete a scenár sa opakuje. Skupovanie podhodnotených firiem a spoločností v problémoch zostalo aj naďalej výraznou aktivitou na generovanie profitu. Aj z verejného zdroja, akým je Finstat je jasné, že spoločnosti figurujúce v portfóliu Arcy, mali väčšie straty ako obraty. Pri sľubovaných výnosoch 6,7, či 8% ročne to znamená, že ostatné firmy v portfóliu by museli generovať oveľa väčšie zisky, aby dokázali pokryť celé náklady spoločnosti vrátane výnosov pre investorov.

Ukázalo sa, že už v apríli v čase problémov Arca Capital ponúkala zmenky s 3 mesačným výnosom 6%. Dokonca si dovolili vyplácať veriteľov z nových vkladov a to už je tanec na veľmi tenkom ľade, pretože tieto kroky sa nápadne podobajú na koncept pyramídovej hry.

Veľa firiem patriacich do portfólia Arca Capital je podľa verejne dostupných informácií v dlhodobých problémoch, ale zdá sa, že to nikoho donedávna nezaujímalo.  Až ďalšia kríza pootvorila Pandorinu skrinku a dovolila nahliadnuť veriteľom do útrob tejto časovanej bomby. A ona tiká a tiká…

Arca oficiálne priznala problémy s vyplatením emisií tým, že využila právo Lex korona a požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. A toto už zaváňa možno oveľa väčším problémom, než sú najvyšší šéfovia ochotní priznať. Celá tato rošáda môže byť len predzvesťou oveľa hlbších problémov a bude otázne, či Arca situáciu ustojí aj na ďalší pokus.

Čo bude ďalej

Vynorili sa správy, že pomocnú ruku by mohla podať investičná skupina J&T a Gomanold. Arca sa musí posnažiť získať nového investora, ktorý jej pomôže znovu na nohy a uspokojí potreby všetkých veriteľov. Či sa tak stane, ukážu pravdepodobne najbližšie mesiace.

Do čoho sa investuje

Zmenky a dlhopisy sú cenné papiere, ktoré sú vydávané investorovi (veriteľ) výmenou za jeho investované peniaze. Je to vlastne forma dlhu, ktorý sa dlžník (emitent) zaväzuje splatiť v určitom časovom období aj s úrokom (váš výnos). V tomto prípade sa peniaze investovali do kúpy podhodnotených firiem za účelom zveľadenia a generovania zisku. Rovnako sa investovalo do rôznych realitných projektov s rovnakým cieľom. Tu môžeme vidieť, že ani garantované dlhopisy nemusia byť až také garantované. Hlavne nie tie korporátne.

Na tomto príklade sa môžeme presvedčiť, že ani dlhé roky pôsobenia na trhu nie sú dostačujúcim faktorom na to, aby boli garanciou dobrej voľby výberu investičnej spoločnosti. Rozhodujúcim faktorom by mal byť spôsob investovania a ochrana kapitálu v nepriaznivých časoch.

Alternatíva vs tradícia

Stále viac investorov sa prikláňa k alternatívnym investíciám, ktoré presne tieto požiadavky spĺňajú. Ďalším dôležitým faktorom je diverzifikácia, ktorá tak isto dokáže prispieť k ochrane majetku v nepriaznivých časoch. Alternatívne formy investovania, ktorej zástancom sme aj my, majú nesporne jednu veľkú výhodu oproti formám tradičným. A to je taká, že či trhy rastú, alebo klesajú, obe varianty poskytujú možnosti zhodnotenia majetku.

Pre porovnanie – ak investujete do dlhopisov alebo akcií, od prvého momentu sa musíte spoliehať na úspešnosť projektu, do ktorého budú vaše prostriedky investované. Ak by to bola napríklad polyfunkčná budova určená na prenájom priestorov a o prenájom napríklad aj z dôvodu krízy nebude záujem, investor má problém, pretože nebude z čoho generovať zisk pre veriteľov.

My nie sme nútení prihliadať a spoliehať sa na rast trhov a aj preto sme v čase Korona krízy dokázali majetok našich členov zhodnotiť pozitívne. Doba sa mení a s ňou prichádzajú nové, modernejšie, lacnejšie a hlavne bezpečnejšie spôsoby ako zhodnotiť majetok.

Zanechať komentár