
Častokrát sa stane, že ľudia prídu o svoje peniaze z dôvodu kontraproduktívnych rozhodnutí a iracionálneho myslenia. Privedie ich k tomu chamtivosť, zaujatosť a nemalú úlohu zohrávajú aj emócie. Otázku, prečo sa tak deje hlavne pri finančných rozhodnutiach skúma odbor behaviorálnych financií.
Skreslené vnímanie skutočností a emócie sú silným faktorom na vytváranie chybných krokov, ktoré vedú k strate peňazí. Odbor behaviorálnych financií poukazuje na rozdiely medzi tým, čo by investori mali zarobiť a tým, čo v skutočnosti zarobia.
Napríklad priemerný ročný výnos medzi rokmi 2000 až 2019 pri investovaní priamo do akcií bol na úrovni 4,25%. Za rovnaký čas dokázalo kopírovanie indexu S&P500 vygenerovať ročne v priemere 6,06%.
Strácajú aj investori do dlhopisov. Takmer 20 ročné obdobie im generovalo priemerný ročný zisk iba 0,47%. Na opačnej strane, indexové dlhopisy dokázali vygenerovať viac ako 5% ročne.
Psychológia davu
Byť súčasťou davu, kopírovať ostatných a neriadiť sa vlastným úsudkom môže mať taktiež za následok stratu peňazí. V minulosti sme boli svedkami nejedného špekulatívneho šialenstva na finančných trhoch, kde sa zviezlo veľké množstvo investorov na jednej vlne.
Veľmi známa je napríklad Tulipánová horúčka v Holandsku. Sedem rokov hojnosti vystriedal krutý pád a následné vytriezvenie. Ľudia odpredávali majetok, aby si mohli kúpiť cibuľky tulipánov v domnení, že cena bude už len rásť. Investori si dokázali počas tohto obdobia pripísať enormné zisky. Kto však svoje investície neodpredal včas, kľudne prišiel aj o 90 percent svojho majetku, alebo dokonca o všetko. Bola to jedna z najväčších bublín, ktorá potrápila svet.

Kotvenie
Investori majú tendenciu uvažovať o investíciach na základe kognitívneho skreslenia. Vyhodnocujú ceny aktív a riadia sa pri tom irelevantnými informáciami. Sú ochotní dokupovať akcie len preto, lebo padajú. Predstava opätovného rastu však môže byť veľmi odložená v čase. Akoby na obdobie ako 1966-1978, alebo 1999 – 2012 ľudia dobrovoľne zabudli. Časovanie investície preto nie je zanedbateľný element.
Dispozičný efekt
Tento jav zažili už pravdepodobne všetci investori. Máme na mysli predčasný predaj ziskových investícií a príliš dlhé držanie tých stratových. Deje sa to z dôvodu, že ľudia viac prežívajú straty, ako sa tešia z výnosov. Dispozičný efekt v skratke vysvetľuje, prečo aj skúsení investori nesprávne odhadujú svoje investičné rozhodnutia.
Keď akcie stúpajú, pri vidine zisku ich máme tendenciu rýchlo predať a pripravujeme sa tak o potenciálne vyšší výnos. Na druhej strane, pri klesajúcich akciách nechceme prijať straty a tak čakáme, kedy sa trh otočí. Keď sa tak nestane, sme nútení prijať oveľa vyššie straty, ako sme boli v skutočnosti ochotní akceptovať.
Mentálne účtovníctvo
Na peniaze sa pozeráme z viacerých uhlov pohľadu podľa toho, akým spôsobom ich získame. S peniazmi ktoré zarobíme väčšinou zaobchádzame opatrne a tie ku ktorým prídeme bez námahy alebo nečakane, máme tendenciu rýchlejšie minúť.
Ako sa vysporiadať s týmito odchýlkami?
Odbúrať všetky odchýlky nebude možné takmer nikdy. Ale už len vedomosť, že existujú by mala byť nápomocná.
Pred začatím každého investovania si ujasnite, akú stratu ste ochotní akceptovať.
Urobte si prehľad o svojich investičný rozhodnutiach a zdôvodnite si, prečo ste ich urobili.
Zamyslite sa nad tým, či sa vždy oplatí sledovať dav. Urobte si prieskum.
Ak sa dostanete k finančným prostriedkom, ktoré ste neočakávali, najskôr popremýšľajte, ako ich využiť čo najefektívnejšie.

Záver
Investovanie je výborný spôsob ako ochrániť svoj kapitál pred infláciou. Treba si byť ale vedomý toho, čo robíte. Investovať na vlastnú päsť sa môže zdať veľmi zložité. Človek sa môže ľahko stratiť v možnostiach, ktoré ponúka trh a to môže viesť k nesprávnym rozhodnutiam.
Salus Populi je pre ľudí, ktorí chcú zhodnotiť svoj majetok, ale neodvážia sa vydať sa vlastnou cestou. Spojili sme tradičný koncept družstva s podnikateľskými aktivitami finančného sveta. Projekty na ktorých aktívne pracujeme sú riadené odborníkmi v danej oblasti a prinášajú našim podielnikom zaujímavé zhodnotenie.
Spolupodieľaním sa na našich aktivitách získavajú výborné príležitosti na zhodnotenie svojho majetku. Okrem toho je kapitál diverzifikovaný na viac smerov, čo prináša viac bezpečia. Spoznajte družstvo Salus Populi bližšie a zoznámte sa s moderným podnikaním 21 storočia.
Zdroj: Forbes.sk