Scroll Top

Ako nepremrhať život naháňaním sa za peniazmi

penaze-blog

Poznáte to, skončíte školu a „hurá do práce.“ Obetujeme jej väčšinu života pre peniaze, ktoré slúžia na to, aby sme mohli žiť. Pokiaľ je to práca, ktorá je zároveň aj naším hobby a nás napĺňa, je to samozrejme skvelé. Ale ruku na srdce, aké percento ľudí si môže naozaj povedať, že svoju prácu miluje?

Krysí závod

Robert Kiyosaki vo svojej knihe Bohatý otec, chudobný otec spomenul výrok „Žiť v krysom závode.“ Poukazuje tým na spôsob života väčšiny ľudí. Celé to začne tým, že skončíte školu a nájdete si prácu.

Pracujete, aby ste si mohli kupovať veľakrát materiálne veci, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujete. Idete na dovolenku, zadĺžíte sa hypotékou kvôli bývaniu, kúpite si auto na pôžičku, alebo leazing. Medzitým si založíte rodinu. Potrebujete väčšie auto, väčšie bývanie a tak pracujete ešte tvrdšie.

Toto je krysí závod do ktorého ľudia dobrovoľne vstupujú a väčšinou nie je z neho cesty späť. Odovzdáte svoj život peniazom, aby ste si mohli dovoliť všetky tieto veci dookola kupovať a platiť. Pracujete celý život pre peniaze. Myšlienkou tohoto článku je poukázať na to, že sa to dá aj naopak a peniaze môžu pracovať pre vás.

Bohatým sa nerodí nikto, ale každý má možnosť voľby, akým smerom sa bude jeho život uberať. A ak sa vám aj nepodarí počas života zbohatnúť, stále je tu možnosť, ako sa z krysieho závodu dostať ešte pred dôchodkovým vekom. Narábajte s peniazmi tak, aby neskôr pracovali pre vás.

Čas sú peniaze

V západných krajinách začína byť otázka finančnej nezávislosti v skorom veku trendom mladých a o túto tému sa zaujímajú viac ako na Slovensku. Mladí ľudia na Slovensku si neuvedomujú, že odkladanie tejto aktivity, ktorá vám dokáže finančnú nezávislosť priniesť, vás ukráti o poriadny balík peňazí a tým predlžuje čas potrebný na dosiahnutie tohto cieľa.

Vy už asi tušíte že hovorím o investovaní a zhodnocovaní vašeho majetku tak, aby ste boli schopní dať zbohom krysiemu závodu. A čím skôr začnete, tým lepšie pre vás.

Predstavte si toto. Máte 20 rokov, po škole si nájdete prácu a do dôchodku pôjdete v 65-tich rokoch. Pri 100€ mesačne už jeden rok odkladu investovania vás pripraví na dôchodku o približne 50,000€.

Hovoríte si, ako je to možné, keď za rok je to len neinvestovaných 1,200€ čo som zanedbal. To je pravda, ale tých 1,200€ by pre vás pracovalo ďalších 44 rokov. Je to efekt snehovej gule, ktorú keď pustíte dole kopcom, najprv je to maličká guľa, ktorá sa postupne nabaľuje.

Toto isté sa deje s vašimi financiami. Zhodnotené peniaze ostávajú na účte a tým pádom sa postupne zhodnocujú aj výnosy, ktoré ste dovtedy zarobili. Preto aj malé čiastky dokážu na konci vytvoriť veľký celok. Postará sa o to zložené úročenie.

Predčasne do dôchodku

Kto by chcel ísť na dôchodok skôr ako „treba?“ Uveďme si rovnaký príklad:

Máte 20 rokov, vyšli ste školu, našli ste si zamestnanie. Vaše výdavky sú 700€ mesačne. Ako dlho by ste si museli  šetriť, aby vaše investície pokryli vaše výdavky a vy už nemusíte viac pracovať, keď už nechcete?

Pri odkladaní 100€ mesačne by ste o 25 rokov mali našetrenú sumu, z ktorej by výnosy pri 9% ročnom zhodnotení pokrývali vaše mesačné náklady. Ísť do dôchodku v 45-ťke? Nech sa páči. Dá sa to.

Príklad som samozrejme uviedol iba ako názorný, pretože každý sa potýka s inou životnou situáciou. V príklade nie sú zahrnuté ani žiadne faktory ekonomického vývoja, či navyšovanie investície o výšku inflácie.

Platí že čím skôr a čim vyššie sumy budete investovať, tým skôr sa dočkáte odmeny v podobe pravidelného pasívneho príjmu, ktorý dokáže pokrývať vaše výdavky.

Pracujte, ale zároveň čím skôr nechajte vaše peniaze pracovať pre Vás, aby v budúcnosti pracovali už iba peniaze.

Ak sa chcete dozvedieť viac ako na to, kontaktujte nás a my sa radi o tom s vami porozprávame.

Zanechať komentár