Scroll Top

Ako môžem podnikať aj bez skúseností a know-how?

dreamstime_m_99071570

Ruku na srdce, koľkých z vás už napadla myšlienka opustiť svoju prácu a začať podnikať?  Poznáte to, práca ktorá Vás nebaví, máte zlý kolektív, alebo šéfa ktorý nie je práve podľa vašich predstáv. Vtedy Vás môžu opantať aj myšlienky smerované na zmenu práce, alebo si dokonca začnete klásť otázku  „a čo keby som začal podnikať.“

Čo je to podnikanie

V krátkosti to môžeme definovať ako činnosť, ktorej cieľom je generovať zisk. S ňou prichádza samozrejme aj oveľa viac zodpovednosti a cesta plná prekážok. Začať podnikať nie je v drvivej väčšine prípadov vôbec jednoduché a podľa štatistík 90% začínajúcich podnikateľov do roka skončí.

Otázky budúceho podnikateľa

Väčšinou s prvými plánmi a rozhodovaniami, prichádzajú aj prvé pochybnosti a množstvo nezodpovedaných otázok. Som presvedčený že toto je oblasť v ktorej chcem podnikať? Som dostatočne dobrý v tom čo chcem robiť? Kde a ako zoženiem svojich klientov? Koľko peňazí ma to bude stáť? Uživí ma to? Aké nástrahy ma čakajú? Nezničí ma konkurencia? Viem prebrať zodpovednosť za svoje činy?

Ako začať

Ak máte všetky otázky zodpovedané, mali by ste ich zhrnúť do plánu.

Mať víziu a plán je prvoradé. Bez jasne vytýčeného cieľa, čo a ako idete vlastne robiť sa ďaleko nedostanete. Základ dobrého podnikania by mali tvoriť dokonca až tri plány. Zakladateľský, strategický a finančný. Ten prvý slúži hlavne pre Vás a mal by obsahovať zhrnutie podnikateľského odvetvia, cieľov, prostriedkov a metód na plnenie cieľa.

Strategický plán by mal obsahovať analýzu trhu, prostredia, konkurencie a trendov v danej oblasti.

Veľmi dôležitý je aj finančný plán. Slúži pre finančné inštitúcie, alebo investorov a podľa neho by ste mali vedieť určiť výšku vašich investícií, návratnosť a výšku zisku.

S väčšou dávkou zodpovednosti

Podnikanie nie je len o ziskoch a byť sám sebe pánom. Ste hlavou celého projektu a tak musíte byť pripravený prevziať aj oveľa väčšiu zodpovednosť za to, ako sa rozhodujete a čo robíte. V neposlednom rade to je väčšinou aj zodpovednosť za ďalších zamestnancov.

Pribúdajú administratívne úkony ako vedenie účtovníctva, daňové priznania, zúčtovania atď. A keď sa nechystáte podnikať na internete, musíte riešiť aj otázku vhodných priestorov či už formou kúpy alebo prenájmu.

Akú formu podnikania zvoliť

Na základe charakteru Vášho podnikania sa treba rozhodnúť, ktorá forma bude pre Vás vhodná. Medzi známe spôsoby patrí napríklad založenie živnosti, alebo sro- čky. Môžete sa vydať aj cestou založenia akciová spoločnosti alebo družstva.

„Čaro“ toho je, že ak si aj týmto všetkým prejdete, nikde nemáte garanciu úspechu.

Týmto samozrejme nechcem nikoho od podnikania odhovárať. Iba stručne poukazujem na čo sa treba pripraviť. Koniec koncov, vždy to môže byť aj cesta plná úspechov a uznania.

Podielové družstvo

Pre družstevnú formu podnikania sme sa rozhodli aj v Salus Populi. Vytvorili sme platformu a prostredie, ktoré spája našich členov. Spojili sme tak tradíciu s moderným podnikaním 21.storočia. Výhodou je aj to, že pridať sa k nám môžete kedykoľvek. Vstupom sa stávate plnohodnotným členom s hlasovacím právom.

Spoločne s nami sa podieľate na podnikateľských aktivitách družstva a zároveň si môžete zvoliť, akým spôsobom využijete svoj členský vklad. Touto cestou sa dostávate k výnimočným príležitostiam, skúsenostiam a know-how, na ktorých sa môžete podieľať vďaka našej podnikateľskej platforme.

Výhodou spolupodieľania sa na podnikaní so Salus Populi je, že nemusíte byť ani podnikateľ.

Sme tím s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti financií, práva, ekonomiky a pracujeme spoločne pre prínos všetkých členov. Vďaka našim skúsenostiam odbremeňujeme našich podielnikov od aktivít podnikania a preberáme zodpovednosť na zhodnocovaní majetku.

Chcete sa pustiť do podnikania sami? Obrňte sa trpezlivosťou, odhodlaním a dávkou optimizmu. Alternatívnou voľbou je spolupodieľať sa na podnikaní v družstve Salus Populi, kde si sami môžete zvoliť projekt do ktorého sa zapojíte.

Zanechať komentár