
Na dnešnom finančnom trhu je dobre udržateľné portfólio nevyhnutné pre dlhodobý úspech. Ako správny investor potrebujete vedieť, ako určiť alokáciu aktív, ktorá najlepšie zodpovedá Vašim osobným investičným cieľom a s ním spojené akceptovanie výšky rizika. Vaše portfólio by malo zodpovedať vašim budúcim kapitálovým požiadavkám a malo by byť dostatočne diverzifikované na to, aby bolo stabilné aj v časoch ekonomickej nestability. Hlavne preto, aby ste sa pri trhových prepadoch vyhli veľkými výkyvom. Ako teda investovať?
Len pre zaujímavosť, takto investujú svetoví milionári. Podľa správy World Wealth Report 2020 od spoločnosti Capgemini majú svoje aktíva rozdelené nasledovne:
- 30 % – akcie
- 25 % – hotovosť
- 17 % – dlhopisy
- 15 % – nehnuteľnosti
- 13 % – alternatívne aktíva ako napr. kryptomeny, komodity, víno, umenie a podobne.
Internet ponúka všetky možné aj nemožné portfólia. Namiesto sústredenia sa na ne, je jednoduchšie nastaviť si to svoje od základov a podľa vlastných preferencií. My taktiež odporúčame vytvoriť si vlastné investičné portfólio, ktoré bude prispôsobené vašim možnostiam a stanoveným cieľom. Vytvoriť si takéto portfólio nie je vôbec zložité. Stačí ak priložíte ruku k dielu a budete nasledovať pár jednoduchých krokov.
1. Určite si svoje investičné ciele
Investovanie je o plánovaní budúcnosti. Zamyslite sa nad dôvodom, prečo chcete investovať a v akom časovom horizonte si chcete svoje finančné ciele splniť. Napríklad máte 35 rokov a začínate rozmýšľať ako si zabezpečiť kvalitný dôchodok. Alebo rozmýšľate nad budovaním majetku, ktorý Vám zabezpečí vedľajší príjem ešte predtým, ako sa do dôchodku dostanete. Možno chcete dopriať svojim deťom kvalitné vzdelanie. Možností, ktoré motivujú investorov je neúrekom.

2. Majte jasno vo svojich finančných možnostiach
V prvom rade treba mať jasno v tom, aké sú vaše príjmy a výdavky. Ak máte k dispozícií väčší obnos voľných peňazí, môžete ho investovať hneď. Taktiež môžete takú investíciu kombinovať s pravidelnými vkladmi. Predtým je veľmi dôležité vedieť, akú čiastku si môžete dovoliť pravidelne odkladať bokom.
3. Vypočítajte, koľko potrebujete zhodnotiť svoju investíciu
Na základe výšky Vašich finančných cieľov a možností ktoré máte, viete, koľko potrebuje vaša investícia zarobiť. Od tohto parametra by sa malo odvíjať zloženie portfólia a akceptovanie rizika. Napríklad, ak si stanovíte cieľovú sumu po 10 rokoch na úrovni 100 000 eur a Váš momentálny investičný kapitál predstavuje 30 000 eur, potrebujete portfólio, ktoré by malo v priebehu 10 rokov vygenerovať ďalších 70 000 eur. Na dosiahnutie tejto sumy uvádzame príklad 3 portfólií, ktoré ročne generujú výnosy na rôznych úrovniach.
Investičný horizont 10 rokov

Výpočty sú iba teoretickým príkladom akým spôsobom si môžete nastaviť vaše portfólio.
4. Vyberte si vhodné aktíva
Rôzne typy aktív generujú rôzne výnosy. Starou známou klasikou sú akcie, dlhopisy a zlato. Tieto aktíva tvoria gro investovania už dlhé desaťročia. Kvôli väčšej flexibilite sa obľúbenými čoraz viac stávajú alternatívne investície.
Akcie– sú považované za výnosné aktívum, ale kvôli väčšej volatilite nesú so sebou aj väčšie riziká.
Dlhopisy– vo všeobecnosti zarábajú menej ako akcie, ale kvôli nižšej volatilite prinášajú vyššiu stabilitu.
Zlato– je z dlhodobého hľadiska považované za uchovávateľa hodnoty. Je vhodné ako stabilizačná časť, no nie zložka rastu.
Alternatívne investície – čoraz viac kapitálu prechádza do alternatívnych investícií a dôvod je prostý. Akcie v dnešnom svete nevedia vygenerovať dostatočný výnos. Preto komodity, menové páry a podobne naberajú na popularite

Ako investovať moderne
Moderný svet investovania dnes ponúka ďaleko rozsiahlejšie možnosti ako zhodnocovať kapitál. Tak si vie investor zabezpečiť väčšiu diverzifikáciu a vytvoriť dlhodobo stabilné portfólio odolné voči nečakaným prepadom, alebo krízam. Čoraz viac sa do povedomia ľudí dostávajú digitálne aktíva a trendy naznačujú, že stále viac investorov alokuje kapitál do aktívnej správy. Dôvod je prostý.
Aktívne riadené portfólio nie je závislé od vývoja trhov, čo dáva investorovi možnosti lepšieho zhodnotenia a zároveň vyššej ochrany kapitálu. Druhou výhodou je už spomínaný “success fee” model poplatkovej štruktúry, čo môže byť oproti klasickým podielovým fondom v priebehu roka aj niekoľko percentný rozdiel a klient sa tak nepripravuje o vyššie výnosy na úkor poplatkov. Ďalšou ranou pod pás sú poplatky, ktoré si manažéri podielových fondov účtujú dokonca aj vtedy, keď sa portfóliu klienta nedarí a je v mínuse.

Top 3 portfólio tipy:
- Vhodne si rozdeľte aktíva pre vaše investičné ciele a toleranciu rizika.
- Diverzifikujte svoje portfólio a sledujte ako sa vyvíja. V prípade potreby urobte zmeny.
- Pravidelne reinvestujte výnos. Svoje ciele dosiahnete oveľa rýchlejšie.
„Investičná cesta“ u každého z nás je rozdielna a vždy by malo platiť držať sa svojich cieľov a možností. Vytvorte si ziskové portfólio a buďte úspešný. Zaujíma Vás téma investovania a možnosť vytvorenia si profitabilného portfólia? Kontaktujte nás a my Vám radi odpovieme na všetky Vaše otázky.